technik programista

Kształcenie  technika programisty w naszym Technikum nr 2 odbywa się w systemie modułowym, absolwent przystępuje do matury i po zdaniu egzaminów zawodowych z dwóch kwalifikacji

• INF.03 Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
  • INF.04 Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji

uzyskuje tytuł technika programisty.

1. Uczniowie w czasie trwania nauki dzięki odpowiedniemu programowi nauczania i wykwalifikowanej kadrze zdobywają wszechstronną wiedzę z przedmiotów:

• ogólnych: w tym w zakresie rozszerzonym matematyka,
  • zawodowych:
    • tworzenia stron i aplikacji internetowych
    • tworzenia i zarządzania bazami danych
    • tworzenia aplikacji desktopowych
    • tworzenia aplikacji moblinych
    • testowania i dokumentowania aplikacji

2. W czasie trwania nauki uczniowie odbywają praktyki w zakładach związanych z technologią informatyczną np.: w instytucjach i przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem i wykorzystywaniem oprogramowania komputerowego.

3. W wyniku kształcenia uczeń uzyskuje ogólną wiedzę i umiejętności z zakresu:

• projektowania i implementowania aplikacji internetowych,
  • administrowania Systemami Zarządzania Bazami Danych
  • tworzenia stron internetowych przy pomocy HTML4, HTML5, CSS, JS
  • programowania aplikacji webowej z wykorzystaniem:
  • wzorców projektowych
  • frameworku jQuery
  • frameworku Node.js
  • frameworku Django
  • wdrażania aplikacji webowych
  • planowania i zarządzania projektem
  • projektowania aplikacji
  • programowania desktopowych aplikacji okienkowych
  • implementacji poleceń wybranego języka programowania aplikacji mobilnych
  • tworzenia interfejsu użytkownika z wykorzystaniem języka XAML
  • tworzenia interfejsu użytkownika na podstawie dostępnych elementów UL
  • dokumentowania projektów programistycznych.

4. Nauka może być kontynuowana na studiach dziennych, zaocznych i wieczorowych na kierunkach technicznych.

5. Technik  informatyk to obecnie bardzo atrakcyjny zawód, poszukiwany przez pracodawców. Absolwent może podjąć pracę we wszystkich gałęziach gospodarki, na stanowiskach związanych z zastosowaniem informatyki np:.

• programista stron internetowych i aplikacji internetowych,
  • programista języków obiektowych.

6. Firmy informatyczne wciąż mają problem z brakiem wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie programowania. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podało, że w latach 2010–2025 będą oni najbardziej poszukiwaną grupą spośród zawodów technicznych. W 2016 roku liczbę brakujących na rynku pracy specjalistów z branży IT, w tym programistów, szacowano na ok. 50 tys. osób. (źródło Wikipedia) Kształcenie w zawodzie technik programista jest więc niezbędne i oczekiwane przez rynek pracy.

7. Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik programista, mający potwierdzoną kwalifikację INF.03.Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych, dodatkowo po potwierdzeniu kwalifikacji INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik informatyk.

Absolwenci są przygotowywani do uruchomienia, zorganizowania i prowadzenia własnej firmy usługowej!

Od 2016 roku patronat nad klasami informatycznymi oraz Szkolnym Kołem Robotyki - Robotomaniacy z Blichu sprawuje Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki.

• Fizyka
  • Język angielski