Uczniowie z Blichu uczestniczyli w eliminacjach okręgowych OWiUR

24.04.2016 21:29

W piątek 22 kwietnia 2016 r. prawie 1,5 tysiąca uczniów szkół ponadgimnazjalnych rozwiązywało zadania podczas eliminacji okręgowych XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Stawką był awans do finału prestiżowej Olimpiady i zdobycie indeksu wymarzonej uczelni.

W eliminacjach szkolnych uczestniczyło ponad 21 tysięcy uczniów. Jak poinformował Komitet Główny OWiUR, do etapu okręgowego zakwalifikowało się łącznie 1479 uczniów, którzy walczyli o zwycięstwo w 11 blokach tematycznych.

Jakie to bloki? Produkcja roślinna, technologia żywności, produkcja zwierzęca, gastronomia, architektura krajobrazu, agrobiznes, ogrodnictwo, leśnictwo, mechanizacja rolnictwa, ochrona i inżynieria środowiska, a także po raz pierwszy weterynaria.

Komitet Główny Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przedstawił dane dotyczące etapu szkolnego XL edycji olimpijskich zmagań. W rywalizacji uczestniczyło dokładnie 21 204 uczniów z 369 szkół w całej Polsce.

Rywalizacja odbywa się w dziewięciu miejscach na terenie całej Polski. Dla szkół położonych na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego etap okręgowy zorganizowano w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Schemat przeprowadzania eliminacji wszędzie był identyczny - najpierw olimpijczycy rozwiązywali zadania w części teoretycznej, a później przystąpili do części praktycznej.

Cały system eliminacji jest pomyślany w ten sposób, aby z grona blisko 1,5 tysiąca uczniów rzeczywiści wybrać tych najlepszych, którzy w dniach 3-4 czerwca 2016 r. zmierzą się w finale. W tym roku eliminacje centralne XL edycji OWiUR odbędą się w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance (woj. wielkopolskie).

Ze szkoły na Blichu w tym roku szkolnym w 2. etapie Olimpiady wzięło udział 15 uczniów.

Lp. Nazwisko i imię Opiekun Blok
1 Muras Marek Kowalska Anna produkcja roślinna
2 Trębska Karolina j.w.
3 Snopek Konrad j.w.
4 Graszka Paulina Kowalska Anna ogrodnictwo
5 Starzec Aleksandra j.w.
6 Dratwa Magdalena j.w.
7 Bogusz Jakub Szewczyk Mariusz mechanizacja rolnictwa
8 Boczek Paweł j.w.
9 Więcek Przemysław j.w.
10 Materek Mateusz Kosiorek Małgorzata produkcja zwierzęca
11 Rosiak Sebastian j.w.
12 Szwarocki Bartłomiej Wojtyna Elżbieta agrobiznes
13 Koza Magdalena j.w.
14 Guzek Joanna Bogusiewicz-Kuś Iwona technologia żywności
15 Latoszewska Anna Bogusiewicz-Kuś Iwona gastronomia

Największe osiągnięcia i zapewnione miejsce w ogólnopolskim finale OWiUR mają uczniowie z klasy 3 Technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu: Bartłomiej Szwarocki, który zdobył 2 miejsce w bloku agrobiznes oraz Sebastian Rosiak, zajmując 3 miejsce w bloku produkcja zwierzęca. Magdalena Koza, również uczennica z klasy 3 TAŻ, uplasowała się na 4. miejscu w bloku agrobiznes z bardzo niewielką różnicą punktów od tych, którzy stanęli na podium. Również 4. miejsca zajęli: Jakub Bogusz z klasy 3 TMR w bloku mechanizacja rolnictwa, któremu do trzeciego miejsca zabrakło tylko 1 punktu oraz Joanna Guzek z klasy 2 TTG w bloku technologia żywności.  Pozostali uczniowie naszej szkoły, którzy byli uczestnikami eliminacji okręgowych, a nie zakwalifikowali się do finału OWiUR, najczęściej uczęszczają obecnie do klasy drugiej, nawet pierwszej lub byli przygotowywani z zagadnień, które nie są przedmiotami szkolnymi, po raz pierwszy wzięli udział w tego rodzaju rywalizacji często z uczniami z innych szkół z klas czwartych, więc o wiele bardziej doświadczonymi i mającymi bardziej usystematyzowaną wiedzę i umiejętności.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowanych w naszym kraju.

Patronem medialnym XL edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Źródło informacji:http://www.agropolska.pl/olimpiada/aktualnosci-owiur/uczniowie-z-calej-polski-rywalizuja-w-eliminacjach-okregowych,57.html

Elżbieta Wojtyna