Niezwykle udana pielgrzymka maturzystów z Blichu

20.03.2016 20:18

 

Czy można się zachwycić z pozoru zwykłym wyjazdem do Częstochowy na Jasną Górę? 19.03.2016 r. młodzież z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu wyruszyła na Pielgrzymkę Maturzystów z terenu diecezji łowickiej do Częstochowy. Na Jasna Górę udało się kilka tysięcy młodzieży, katecheci, kapłani, nauczyciele z 67 szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie diecezji łowickiej. Z blichowskiej placówki wyruszyło 48 uczniów, czterech wychowawców: p. Małgorzata Kosiorek, p. Bogumiła Rosa, p. Jolanta Dębska, p. Urszula Surma oraz trzech katechetów: p. Emilia Adamowicz, ks. Sylwester Łajszczak, p. Piotr Sumiński. Reprezentowali dekanat Łowicz – Katedra.

Z wielu powodów wyjazd ten należy uznać za szczególny. Pątnicy wyruszyli w drogę w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ponadto rok 2016 obfituje w wiele ważnych, szczególnych wydarzeń. Obchodzimy w nim Jubileusz 1050 rocznicy Chrztu Polski, trwa ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia, odbędą się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka, we wrześniu kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej nawiedzi diecezję łowicką, która w 2016 roku otrzymała nowego biskupa pomocniczego w osobie ks. Wojciecha Osiala.

Wszyscy, którzy wsiedli tego marcowego ranka do autokaru zabrali ze sobą intencje, które złożyli przed tronem Jasnogórskiej Pani. Na miejscu pątnicy uczestniczyli w programie przygotowanym przez księży pracujących w Wydziale Duszpastersko – Katechetycznym Kurii Diecezjalnej Łowickiej: wysłuchali rozważań Drogi Krzyżowej na Wałach, brali udział w Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył Biskup Łowicki Andrzej Franciszek Dziuba (homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial), wsłuchali się treść konferencji wygłoszonej przez ks. Claudio Bonavitę z Włoch, zawierzyli siebie Matce Bożej. Wszystko to bardzo przemówiło do młodzieży i towarzyszących jej nauczycieli. W drodze powrotnej niemalże wszyscy dzielili się swoimi refleksjami oraz przeżyciami. To był dobry czas: pełen modlitwy, skupienia, wyciszenia, radości obecnością drugiego człowieka, spotkania z Bogiem.

Hasłem tegorocznej Pielgrzymki było: „Nowe życie w Chrystusie”.

 

Piotr Sumiński