Spektakl dla maturzystów

16.03.2016 15:19

Dnia 15 marca 2016r. uczniowie klas czwartych wraz z opiekunkami p. Elżbietą Gromadzką, p.  Jadwigą Studzińską, p. Elżbietą Kołaczek i p. Donatą Skierską obejrzeli w Łowickim Ośrodku Kultury spektakl pt. „Żyd na beczce” na motywach książki „Zdążyć Przed Panem Bogiem” Hanny Krall w reżyserii Marka Tercza, z nastrojową muzyką, wywodząca się z tradycji judaistycznej przygotowaną przez  Szymona Chwostowicza.

Spowiedź Marka Edelmana posłużyła jako inspiracja do zrealizowania spektaklu o powstaniu w warszawskim getcie w 1943 r. Inscenizacja ta jest próbą przełożenia na język współczesny zjawiska HOLOCAUSTU – widzianego oczyma świadka i ofiary – jednego z komendantów powstania. To, co wyłania się spod jego wspomnień burzy całkowicie dotychczasowy obraz bohaterstwa obrońców getta. Przedstawienie stawia przed widzami pytanie: Czy rzeczywiście da się ten surrealistyczny niemal świat, którego potworność wykracza poza granice ludzkiego odbioru - przełożyć na język współczesny? Reżyser odpowiada, że TAK! Młodzieży naszej szkoły po obejrzeniu przedstawienia zgodnie potwierdza opinię Marka Tercza.

W przedstawieniu zagrali: Lech Sulimierski i Barbara Cieślik. Spektakl przygotowała Agencja Artystyczna „Joanna” z Kielc - Teatr Lektur Szkolnych.

Donata Skierska