Blichu sukces w dziedzinie podatków

12.03.2016 15:12

Czy z nasiona pietruszki może wyrosnąć marchewka? Albo czy jabłoń obrodzi w gruszki? Na Blichu to się udaje. 10.03.2016 r. pięcioro uczniów z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu brało udział w II etapie Czwartego Konkursu Wiedzy o Podatkach, który odbywał się w Łodzi w gmachu Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Prawa i Administracji. Byli to: Cezary Stasiak z pierwszej klasy TLG, Damian Brzozowski, Rafał Pietrzak – obaj z pierwszej klasy  TIN, Karolin Trębska – z pierwszej klasy TA, Joanna Guzek – z drugiej klasy TTŻ. Fenomen młodzieży z Blichu polega na tym, że nikt z wymienionej piątki nie uczy się na kierunku typowo ekonomicznym.

Zmagania w Łodzi były dwustopniowe. Pierwsza część polegała na rozwiązaniu testu składającego się z dwudziestu pytań. Do drugiego poziomu, który odbywał się w formie ustnej mogło zakwalifikować się tylko 19 osób spośród 87, które stanęły w szranki. W gronie tej kilkunastoosobowej grupy znalazło się troje uczniów z Blichu: Joanna Guzek, Cezary Stasiak i Damian Brzozowski. Warto nadmienić, że Czarek, będący uczniem pierwszej klasy TLG, po części pisemnej zajmował pierwsze miejsce. Powiedział: „To niesamowita satysfakcja, że okazałem się lepszy od moich starszych kolegów. Ogromnie się cieszę, że nasza szkoła zaprezentowała się lepiej niż niejedna ekonomiczna”. Asia Guzek natomiast została laureatką drugiego etapu Czwartego Łódzkiego Konkursu Wiedzy o Podatkach. Tym samym zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego tegoż Konkursu, który odbędzie się 09.04.2016 r. w Katowicach. Na podziw zasługuje fakt, że uczennica Technikum kształcącego w zawodzie technik technologii żywności sklasyfikowana została na drugim miejscu w województwie łódzkim. Nie miała sobie równych w gronie młodzieży z terenu powiatu łowickiego. W tym zestawieniu okazała się najlepsza. O swoim występie mówi: „To dla mnie duży sukces. Startowałam już w ubiegłorocznej edycji konkursu. Wówczas znalazłam się w gronie finalistów drugiego etapu. W tym roku szkolnym poprawiłam swój wynik. Do tej pory miałam pewien niedosyt. Tematem przewodnim drugiego etapu była ordynacja podatkowa. Organizatorzy położyli również duży nacisk na ustawę o doradztwie podatkowym wraz z rozporządzeniami. Do startu bardzo dobrze nas przygotował pan profesor Waldemar Osica”. Joanna Guzek za swój sukces otrzymała nagrodę rzeczowo – finansową o znacznej wartości, z której jest bardzo zadowolona.

Młodzież do startu przygotowywał pan Waldemar Osica.

Waldemar Osica, Piotr Sumiński