Kolejne warsztaty dla gimnazjalistów w ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu, tym razem „Promujemy polskie jabłka”

12.02.2016 22:56

W dniu 11.02 i 12.02.2016 r. kolejni uczniowie, tym razem z Gimnazjum nr 4 w Łowiczu oraz z Gimnazjum w Błędowie, odwiedzili pracownie gastronomiczne, analizy żywności i ekopracownię, w których odbyły się ciekawe zajęcia z obszaru wiedzy na temat żywności i żywienia. Prowadzone były również interesujące warsztaty z informatyki (programowanie robotów, czy składanie PC-ta) oraz logistyki (planowanie drogi transportu towarów).

W pracowni analizy żywności, pod czujnym okiem pani Olgi Kwapisz – Wojdy, gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w zajęciach dotyczących składu chemicznego pieczywa - oznaczania jego kwasowości. Uczniowie zapoznali się ze sprzętem analitycznym oraz metodyką oznaczania kwasów w chlebie. Gimnazjaliści byli żywo zainteresowani przebiegiem doświadczenia, które samodzielnie wykonywały uczennice z klasy III Technik Technologii Żywności.

W nowoczesnej ekopracowni, pani Irena Chorążka i kilka uczennic z klasy II Technik Technologii Żywności zachęcały gimnazjalistów do ciekawych konkursów, związanych z rozpoznawaniem różnych dodatków do żywności, kasz, rodzajów fermentacji czy poprawnym  odczytywaniu etykiet środków spożywczych. Przeprowadzali również ciekawe doświadczenia typu denaturacja białek, działanie enzymów trzustki na węglowodany i białka.

Na koniec, uczestnicy warsztatów, brali udział w ocenie organoleptycznej przygotowanych przez siebie potraw. Było przy tym dużo zabawy i radości.

autorki artykułu: Edyta Kłak, Olga Kwapisz–Wojda

Na warsztatach informatycznych też było ciekawie. Każdy z uczestników warsztatów miał możliwość wypróbowania swoich sił w programowaniu robotów. Największym zainteresowaniem cieszyły się: pojazd gąsiennicowy Zumo 32U4 Robot - wyposażony w płytę główną Arduino Uno oraz RedBot Kit dla Arduino.

W akcję oprócz nauczycieli przedmiotów informatycznych zaangażowali się w dużym stopniu uczniowie klasy 2 Technik Informatyk, którzy pomagali swoim młodszym kolegom i koleżankom w "okiełznaniu robotycznych potworów" :-), a wszystko pod czujnym okiem nauczyciela przedmiotów informatycznych P. Krzysztofa Błaszczyka.

Spotkanie miało za zadanie pokazać, że programowanie to nie tylko nudne pisanie kodu, a komputer to nie tylko "konsola do gier".  W obecnych czasach są to przede wszystkim narzędzia do zdobywania wiedzy oraz zaznajamiania się z nowymi technologiami.

Nie mniej ciekawe zajęcia odbywały się w popularnej komputerowej "5" pod okiem nauczyciela przedmiotów zawodowych informatycznych P. Leszka Skórskiego, gdzie uczniowie składali popularne PC-ty. Są to praktyczne umiejętności, wręcz niezbędne dla każdego użytkownika komputera.

autorzy artykułu: Krzysztof Błaszczyk, Leszek Skórski

Uczniowie z Gimnazjum Nr 4 w Łowiczu uczestniczyli w zajęciach logistycznych w ramach odbywających się warsztatów w ZSP nr 2. W trakcie wykładu uzyskali informacje na temat kwalifikacji, jakie mogą zdobyć kształcąc się na kierunku technik logistyk oraz kursach np. technik spedytor, wózki widłowe, rolnik, kucharz. Największym zainteresowaniem cieszyły się systemy informatyczne dla magazynu oraz transportu i spedycji. Po krótkim szkoleniu uczniowie mogli samodzielnie wyznaczyć trasę przewozu w programie emapa. Młodzież równie chętnie uczestniczyła w rywalizacji drużynowej polegającej na formowaniu paletowej jednostki ładunkowej. Najlepsi otrzymali upominki ufundowane przez Sklep Agata Jacek Kłos. Wszystkie zajęcia odbywały się pod opieką nauczycieli przedmiotów logistycznych P. Magdaleny Piechowskiej-Malińskiej i P. Agnieszki Leśniewskiej.

autorka artykułu: Magdalena Piechowska-Malińska

Obszerna relacja zdjęciowa z przebiegu warsztatów znajduje się pod następującymi adresami:

Gimnazjum nr 7 - https://drive.google.com/folderview?id=0B9_Fwa0sgVrVbXdiRThES3piSUU&usp=sharing

Gimnazjum w Błędowie - https://drive.google.com/folderview?id=0B9_Fwa0sgVrVZ3dCakp4cmRxRmc&usp=sharing

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć :-)

Anna Kosmowska, zdjęcia Rafał Koprowski uczeń klasy 2 TIN