Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?

12.11.2015 13:57

Troje uczniów z klasy III technikum agrobiznesu: Magdalena Koza, Sebastian Rosiak i Bartłomiej Szwarocki, pod opieką Małgorzaty Kosiorek, 10 listopada 2015 roku uczestniczyli w konferencji inaugurującej XIX edycję konkursu.

”Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?”

Jak co roku pod hasłem Młodzież-Rolnictwo-Unia Europejska w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie zebrało się liczne grono uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zainteresowanych konkursem wraz z nauczycielami.

W związku z Międzynarodowym Rokiem Gleb tematem przewodnim spotkania były współczesne zagrożenia dla funkcji gleb w Polsce i Europie.

Uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch interesujących wykładów w powyższej tematyce:

-„Zmiany klimatyczne, efekt cieplarniany i ich wpływ na gleby” wygłoszonego przez prof. dr hab. Józefa Chojnickiego z SGGW

-„Zachowanie funkcji materii organicznej w warunkach zrównoważonego rolnictwa” wygłoszonego przez prof. dr hab. Sławomira Goneta z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Swoimi doświadczeniami i poradami podzielili się laureaci poprzednich edycji konkursu, a dr inż. Anna Grontowska z SGGW przedstawiła wymagania dla prac konkursowych w edycji 2015/2016.

Ciekawym punktem konferencji był mini konkurs dotyczący Roberta Schumana z nagrodą – nowym wydaniem biografii tej postaci, przetłumaczonej na język polski z języka francuskiego. Nam udało się zdobyć tą interesującą książkę.

Mimo, nie sprzyjającej aury pogodowej, posileni przed podróżą obiadem w przytulnej restauracji Rektoratu SGGW, wróciliśmy zadowoleni z wyjazdu, bogatsi o doświadczenia płynące z wydarzeń tego dnia.

Małgorzata Kosiorek