Wojewódzka Olimpiada Młodych Producentów Rolnych

28.02.2011 0:00

W dniu 25 lutego 2011 r. w ZSR CKP w Bujnach odbyła się Wojewódzka Olimpiada Młodych Producentów Rolnych. Inicjatorem i pomysłodawcą Olimpiady Młodych Producentów Rolnych jest Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej. Udział w Olimpiadzie, zgodnie z jej regulaminem, mogą wziąć uczniowie szkół średnich kształcących na kierunkach rolniczych oraz osoby posiadające wykształcenie rolnicze na poziomie co najmniej średnim. Limit wiekowy uczestników to 17-40 lat.

Olimpiada przebiega w trzech etapach:

• I etap - eliminacje środowiskowe oraz zgłoszenia osób indywidualnych,
  • II etap - finały wojewódzkie,
  • III etap - finał krajowy w dniach 10-11 marca 2011 r. podczas XVII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej "AGROTECH" w Kielcach.

W finale wojewódzkim Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2011 w Bujnach Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu reprezentowali:

1. Mateusz Krawczyk - klasa IVMTR
  2. Maciej Koza - klasa IV TAg
  3. Marcin Stańczyk - klasa IV TAg
  4. Łukasz Zabost - klasa II TAg
  5. Bartłomiej Szufliński - klasa II TAg

Uczniowie pisali test złożony z 50 pytań obejmujący wiedzę głównie z mechanizacji rolnictwa, produkcji zwierzęcej i roślinnej oraz z agroturystyki, ekonomiki, gospodarstw ekologicznych, wiedzy o Unii Europejskiej, ochrony środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy, z zakresu działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS-u.

Do finału ustnego zakwalifikowało się 12 z 68 uczestników piszących część pisemną.

W części ustnej odpowiadali na 2 pytania, z których jedno dotyczyło mechanizacji rolnictwa, a drugie produkcji roślinnej lub zwierzęcej.

W ostatecznej kwalifikacji nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

• V miejsce - Łukasz Zarost,
  • VI miejsce - Mateusz Krawczyk

Ośmiu laureatów finału wojewódzkiego weźmie udział w finale krajowym, który odbędzie się w Kielcach w dniach 10 - 11 marca 2011.

Stanisław Pietrzak