Oryginalne dzieła sztuki tematem zajęć edukacyjnych- inna niż zwykle lekcja dla uczniów uczących się w szkole na Blichu

23.04.2015 11:06

Dnia 22 kwietnia 2015 r. młodzież z klasy III TMR uczestniczyła w interesującej wycieczce. Pierwszym punktem programu był spacer po Starym Mieście w Warszawie. Uczniowie wraz z organizatorami p. Małgorzatą Kosiorek i p. Grzegorzem Słomą obejrzeli warszawskie kamieniczki następnie udali się na mury obronne ,  Barbakan i do Kościoła św. Anny. Kolejnym punktem programu wycieczki była lekcja w Muzeum Narodowym w Warszawie na temat: „Młoda Polska. Artystyczna różnorodność”. Były to zajęcia mające na celu utrwalenie wiadomości związanych z literaturą i sztuką Młodej Polski.

Młodzież wraz z prowadzącą zajęcia , wykorzystując do interpretacji teksty literackie, analizowała dzieła najważniejszych twórców tego czasu: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca. Zajęcia te miały na celu również przygotowanie do nowej formuły  ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego.  Młodzież stwierdziła, że to bardzo dobry sposób na utrwalenie i powtórzenie wiedzy  zdobytej w czasie nauki w szkole na Blichu. Po wizycie w Muzeum Narodowym w Warszawie wszyscy udali się do Muzeum Wojska Polskiego, by zobaczyć czołgi, samoloty i inne historyczne przedmioty zgromadzone w tym miejscu. Stałym punktem programu  wycieczek  organizowanych przez nauczycieli z Blichu jest wizyta w teatrze. Obcowanie z Kulturą ma ważne znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia.  Młodzież obejrzała musical „ Romeo i Julia” w Studio Buffo. Oryginalną  muzykę skomponował  Janusz Stokłosa, reżyserem  i choreografem przedstawienia jest Janusz Józefowicz. Tematem musicalu jest miłość dwojga młodych ludzi, którzy nie potrafią znaleźć porozumienia ze światem dorosłych w chwili rodzącej się w nich wielkiej miłości. Przedstawienie pokazuje konflikt pokoleń rodziców i dzieci.  Młodzieńcza bezkompromisowa miłość napotyka na  bezwzględność komercyjnego świata rodziców, którzy są pochłonięci swoimi sprawami. Młodzież miała okazję podziwiać wyśmienitą grę aktorów między innymi: Natalii Krakowiak, Natalii Srokocz , Marii Tyszkiewicz,  Moniki Ambroziak, Pawła Orłowskiego, Krzysztofa Rymszewicza, Mariusza Czajki  i wielu innych. Z Marią Tyszkiewicz, Natalią Krakowiak, Pawłem Orłowskim  uczestnicy wycieczki spotkali się  po spektaklu w foyer Teatru Studio Buffo.  Uczniowie byli pod wrażeniem efektów wizualnych i nowoczesnej  aranżacji sztuki.

Małgorzata Kosiorek , Grzegorz Słoma