Dopłaty bezpośrednie 2015

31.03.2015 14:40

Jednolita płatność obszarowa (JPO), płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. Płatność za zazielenienie), płatność dodatkowa (redystrybucyjna), płatności związane z produkcją, płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego czyli nowy katalog dopłat bezpośrednich od 2015 roku.

Pod takim hasłem 23 marca 2015 roku w Sali wykładowej nr 1odbyło się w naszej szkole szkolenie dla klas II, III, i IV technikum agrobiznesu oraz III technikum mechanizacji rolnictwa. Szkolenie poprowadzili pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach pod kierownictwem pani Katarzyny Nowak.

W atmosferze zainteresowania uczestnicy poznali zmieniające się od tego roku zasady dopłat bezpośrednich. Zazielenianie czyli: dywersyfikację upraw, gospodarowanie na tzw. TUZ ach oraz zasady dotyczące obszarów proekologicznych (EFA) analizowali na konkretnych przykładach. Szczegółowej analizie poddane zostały zasady wypełniania formularza wniosku o dopłaty w 2015 roku.

Szkolenie przybliżyło cały zmieniony katalog dopłat 2015. Obiecująco wygląda perspektywa dopłat na lata 2015-2020 zwłaszcza dla młodych, aktywnych rolników oraz średnich gospodarstw. W sprzyjających okolicznościach wysokość dopłat w tym roku może sięgnąć 500 euro do 1 ha.

Na zakończenie spotkania Bartek Szwarocki z klasy II technikum agrobiznesu podziękował w imieniu zebranych, a młodzi uczestnicy przekazali ewaluację dotyczącą szkolenia. Ciepłe słowa skierowała do młodych uczestników prowadząca, pani Katarzyna Nowak: wskazała na ich zdyscyplinowanie oraz zasadność i rzeczowość stawianych przez nich pytań.

Spotkanie we współpracy z kierownikiem Biura Powiatowego ODR w Łowiczu panią Aliną Kosiorek zorganizowała Małgorzata Kosiorek.

Małgorzata Kosiorek