Po cel i sens życia do Częstochowy - Pielgrzymka Maturzystów 2015

30.03.2015 15:12

Dnia 28 marca 2015 r. my, uczniowie klas maturalnych z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu wyruszyliśmy na Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę w Częstochowie. Przed cudownym obrazem Czarnej Madonny stanęliśmy wraz ze swoimi katechetami, wychowawcami, nauczycielami oraz klerykami z łowickiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Do Częstochowy wyruszyliśmy dwoma autokarami. Łącznie pojechało 91 osób. Na miejscu okazało się, że tego dnia Jasna Góra gości maturzystów z 61 szkół ponadgimnazjalnych, z 37 parafii z terenu diecezji łowickiej.  Kiedy dotarliśmy na miejsce, nim zaczął się właściwy program naszej pielgrzymki, mieliśmy kilka chwil dla siebie. Wszyscy razem zgromadziliśmy się na wałach Jasnej Góry, by uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Przeszliśmy w milczeniu i modlitwie czternaście stacji tego pasyjnego nabożeństwa, którego rozważania przygotowała młodzież z Zespołu Szkół nr 3 im. W. Szymborskiej w Skierniewicach. Ktoś, kto potrafił dobrze wsłuchać się w ich treść, usłyszał przesłanie, aby nie być obojętnym na bliźnich, że choć czasem na drodze życia jest się samemu, trzeba uwierzyć     w to, że człowieka nie da się zniszczyć. Bywa, że zostanie on zhańbiony, poniżony, ale walczy, idzie naprzód. Tak jak Jezus Chrystus, który upadł trzy razy i trzy razy powstał, by iść dalej, by nieść zbawienie ludziom, których ukochał ponad wszystko.

Centralnym punktem naszego pielgrzymowania była Eucharystia w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej. Przewodniczył jej Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba. Każdy z nas przedstawił Bogu swoją intencję. W szczególności modliliśmy się o opiekę Matki Boskiej w czasie trwania egzaminów maturalnych oraz potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Za wstawiennictwem Maryi prosiliśmy Pana Boga, aby pomógł nam odnaleźć cel i sens życia, abyśmy potrafili dokonywać w nim właściwych wyborów.

Kolejnym punktem naszej pielgrzymki była konferencja w Sali o. Kordeckiego, wygłoszona przez o. Tomasza Nowaka, dominikanina z Łodzi. Usłyszeliśmy tu wiele słów, które zmotywowały nas do dalszej pracy nad sobą. Ostatnim punktem naszej jakże owocnej i uduchowionej wyprawy był Akt Zawierzenia maturzystów Matce Bożej. Przed cudownym wizerunkiem Czarnej Madonny uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie, w imieniu wszystkich maturzystów z  terenu diecezji łowickiej polecili Jej nasze życie, troski, przyszłość naszą i naszych najbliższych.

W czasie tej Pielgrzymki każdy miał czas na chwilę przebywania w ciszy,  na własną modlitwę, na adorację Najświętszego Sakramentu. Kilkoro z nas skorzystało również z Sakramentu Pokuty. Nie zabrakło wolnego czasu na zwiedzanie Jasnej Góry, zjedzenie ciepłego posiłku.

Razem z nami pielgrzymowali: p. Anna Kosmowska, p. Irena Chorążka, p. Emilia Adamowicz, p. Grzegorz Chojnacki, p. Piotr Sumiński, ks. Sylwester Łajszczak. Bardzo im dziękujemy za to, że nam towarzyszyli. Dziękujemy zwłaszcza naszemu katechecie p. Piotrowi Sumińskiemu za zorganizowanie dla nas Pielgrzymki Maturzystów. Była ona duchowym przeżyciem, ciekawą przygodą, nowym doświadczeniem, wspólnie spędzonym czasem, zwłaszcza, że były to ostatnie chwile, które mogliśmy spędzić w gronie przyjaciół z Technikum.

Maturzyści wrócili ze swej pielgrzymki przepełnieni Bożą mocą, pełni wiary i ufności w opiekę Najświętszej Panny. Tegoroczna pielgrzymka na długo zostanie w naszej pamięci, zwłaszcza, że dodatkową pamiątką po niej są podarowane nam przez Księdza Biskupa książki Wandy Półtawskiej pt. „Przed nami miłość”.

Kamil Szczepaniak, Piotr Pietraszewski, P.S.