Ciekawa lekcja teatralna w Teatrze Wielkim w Łodzi...

22.02.2011 0:00

W dniu 16.02.2011 roku uczniowie klas: 2 TMR b, 3 TRM oraz 3 LOG uczestniczyli w wycieczce do Teatru Wielkiego w Łodzi. Łącznie wyjechało 50 uczniów oraz 4 opiekunów: Elżbieta Kołaczek (kierownik wycieczki), Jolanta Sikorska, Wojciech Białecki oraz Agnieszka Brzozowska.

Plan wycieczki obejmował obejrzenie komedii pt. "Next-Ex" oraz udział w lekcji teatralnej. W obsadzie aktorskiej zobaczyliśmy: Martę Górecką, Barbarę Lauks, Zofię Plewińską, Jakuba Firewicza, Jacka Łuczaka oraz Grzegorza Pawlaka.

Sztuka ukazuje poszukiwania idealnego partnera dla córki prowadzone przez jej ojca. Niestety, żaden z przedstawianych przez dziewczynę kandydatów nie spełnia wymagań taty i staje się tytułowym: "Next-Ex" czyli kolejnym byłym. Zmęczona ciągłym marudzeniem ojca Marysia postanawia przeprowadzić mistyfikację, w wyniku której wybranek zdobywa uznanie ojca.

Komedia została pozytywnie odebrana przez młodzież zgromadzoną na widowni o czym świadczyły długie i głośne brawa dla aktorów. Mimo pozornie lekkiego charakteru komedii, pozostawiła ona młodzieży do przemyślenia ważne kwestie związane z wyborem życiowego partnera i przede wszystkim akceptacji, zrozumienia i szacunku dla nawet najbardziej wymagających rodziców i ich zdania.

Po zakończeniu przedstawienia, młodzież naszej szkoły spotkała się na "lekcji teatralnej" z aktorem Jakubem Firewiczem. Spotkanie miało formę luźnej rozmowy, podczas której młodzież zadawała aktorowi pytania. Uzyskaliśmy informację na temat ręcznie malowanej kurtyny teatru przedstawiającej panoramę Łodzi, zapoznaliśmy się z podziałem obowiązków w teatrze, rozkładem dnia pracy aktora, czasem poświęconym na przygotowanie jednej sztuki, ważności publiczności podczas przedstawienia- nie tylko jako widzów pozwalających na funkcjonowanie teatru, ale również jako współreżyserów dzieła.

Agnieszka Brzozowska