Dni Otwarte w szkole na Blichu

28.03.2015 10:40

W dniu 27 marca 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu zorganizowany został Dzień Otwarty. Od godziny 8.00 do 17.00 wspomnianego dnia szkołę na Blichu odwiedziło około 200 gimnazjalistów przybyłych z gimnazjów: w Łyszkowicach, Kompinie, Kocierzewie, Domaniewicach, Popowie, Kiernozi, Błędowie, Bielawach, Bolimowie, Łaguszewie oraz Gimnazjum nr 1, 2, 3 i 4 w Łowiczu.

Przygotowani do prezentacji szkoły uczniowie oprowadzali przybyłych gimnazjalistów po wszystkich budynkach szkolnych, pracowniach, warsztatach , bibliotece z centrum multimedialnym oraz w nowoczesnych pracowniach językowych. Młodzież blichowska przybliżyła młodszym kolegom sposób funkcjonowania szkoły oraz jej strukturę. Zaprezentowali osiągnięcia uczniów na licznych olimpiadach i konkursach co pozwoliło szkole uzyskać tytuł Srebrnej Szkoły 2015 przyznawanej najlepszym technikom w Polsce wg Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 . Gimnazjaliści mieli okazję obserwować próby taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, degustować przekąski przygotowane przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych a także mieli możliwość zapoznać się z budową komputera, montowali jego poszczególne elementy, tworzyli prostą sieć komputerową oraz zapoznali się ze sposobami tworzenia stron internetowych i programowaniem. Przyglądali się także pracy maszyn rolniczych i warsztatowych. Uwagę gości przykuwały eksperymenty chemiczne i biologiczne wykonywane przez uczniów (pod kierunkiem nauczycieli) w pracowniach przedmiotowych w budynku A. Gimnazjaliści, którzy tego dnia pojawili się na Blichu mogli z bliska zobaczyć m.in. jak działa symulator nauki jazdy, halę z wózkami widłowymi i wiele innych maszyn stanowiących wyposażenie ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu. Uczniowie gimnazjów przekonali się, że młodzież z Blichu bierze udział w różnorakich zajęciach pozalekcyjnych – koło chemiczne, językowe, zdrowego odżywiania, sportowe, fotograficzne i informatyczne.

Każdy gimnazjalista otrzymał folder informacyjny o szkole i ulotkę o poszczególnych kierunkach nauczania w szkole na Blichu. Zainteresowaniem cieszyły się wszystkie szkoły:

• Technikum Mechanizacji Rolnictwa,

• Technikum Agrobiznesu,

• Technikum Logistyczne,

• Technikum Informatyczne,

• Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych,

• Technikum Technologii Żywienia,

• Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej,

• Zasadnicza Szkoła Zawodowa: mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, kucharz,

• Kursy kwalifikacyjne zawodowe: rolnik, kucharz, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych.

Uczniowie szkół gimnazjalnych dowiedzieli , że w szkole na Blichu można uzyskać uprawnienia rolnicze, odbywać praktyki zawodowe w specjalistycznych gospodarstwach i ośrodkach, uczestniczyć w wymianach ze szkołami partnerskimi w wielu krajach Europy, brać udział w wycieczkach zawodowych i krajoznawczych, pozyskać dodatkowe kwalifikacje: operatora wózków widłowych, prawo jazdy kat. B i T, spawacza, pracować na najnowszym sprzęcie rolniczym (np. siewnik pneumatyczny, kombajn zbożowy, traktory).

Elżbieta Chojnacka, Donata Skierska, Grzegorz Chojnacki