Czas odnowy duchowej  - Rekolekcje Wielkopostne 2015

18.03.2015 19:42

W dniach 16 – 18.03.2015 r. młodzież i nauczyciele z ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych. Tradycyjnie odbywały się one w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Nauki rekolekcyjne wygłosił o. Piotr Krysztofiak OP. W ciągu trzech dni w Wawelu Mazowsza, bo tak nazywa się ten łowicki kościół, panowała przenikająca cisza, widać było zamyślonych i rozmodlonych nie tylko uczniów, ale też ich nauczycieli, katechetów i księży.

Młodzież uważnie słuchała nauk rekolekcyjnych. Dużym  przeżyciem było uczestnictwo w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. W to pasyjne nabożeństwo zaangażowali się uczniowie: Łukasz Budzeń, Piotr Mikołajczyk, Łukasz Jackowski. Trzeciego dnia  była możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty. Wiele osób tę okazję wykorzystało, aby odbyć przedświąteczną spowiedź, dokonać aktu nawrócenia, oczyścić swoją duszę i doświadczyć Bożego Miłosierdzia. Kulminacyjnym punktem Rekolekcji Wielkopostnych była Eucharystia. Najświętszą Ofiarę sprawował o. Piotr Krysztofiak OP. Podczas niej wygłosił również swoją ostatnią naukę do zgromadzonych
w świątyni. O oprawę Mszy św. zadbali: Arkadiusz Haczykowski, Łukasz Budzeń, Piotr Mikołajczyk, Maciej Zimny – służba liturgiczna, Emilia Pacek i Bartłomiej Szwarocki – Liturgia Słowa. Damian Maszkowski wraz z przedstawicielką ZSP nr 4 w Łowiczu złożyli podziękowania Ojcu Rekolekcjoniście i wręczyli mu drobny upominek. Jakie będą owoce tych chwil, w których każdy mógł się zatrzymać, zastanowić nad sobą, nad swoją wiarą, nad relacją do Boga i drugiego człowieka? Czas pokaże. Faktem jest, że radosnym widokiem była duża ilość osób spowiadających się i przystępujących do Komunii Św. Młodzież ze szkoły na Blichu w Łowiczu przeżywała rekolekcje z uczniami z ZSP nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu. O przebieg tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych i ich oprawę zatroszczyli się katecheci uczący w obydwu szkołach: p. Emila Adamowicz, p. Jolanta Karczewska, p. Piotr Sumiński, p. Wojciech Królik, ks. lic. Sylwester Łajszczak. Ich głównym organizatorem był ks. Wiesław Skonieczny – proboszcz parafii katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu.

Piotr Sumiński