Uczennica w z Blichu jedzie do Opola na Olimpiadę Wiedzy o Rodzinie

9.02.2011 0:00

W roku szkolnym 2010/2011 młodzież z ZSP nr 2 RCKUiP W Łowiczu po raz pierwszy wzięła udział Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, która jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Etap szkolny polegał na samodzielnym wykonaniu przez ucznia jednej pracy pisemnej na wybrany temat spośród podanych przez Organizatorów. Uczniowie mieli wykonać pracę indywidualnie, mogli jednak korzystać z konsultacji nauczyciela/opiekuna, szczególnie w zakresie literatury oraz konstrukcji tekstu, jak również poprawności zapisów bibliograficznych.

W etapie szkolnym Olimpiady wzięły udział trzy uczennice z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu. Praca na temat: "Model rodziny w serialach. Analiza krytyczna w oparciu o wybrane seriale TVP" napisana przez Michalinę Kosiorek, uczennicę klasy II technikum turystyki wiejskiej, została doceniona przez komisję i zakwalifikowana do etapu okręgowego Olimpiady. Warto podkreślić, że spośród wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Łowickiego, których uczniowie brali udział w Olimpiadzie Wiedzy o Rodzinie jedynie uczennica szkoły na Blichu zakwalifikowała się do kolejnego etapu.

Drugi etap Olimpiady składa się z dwóch części: Część I ma formę testu wyboru. Test opracowany jest w oparciu o literaturę podaną przez Organizatorów Olimpiady. Maksymalna suma punktów do zdobycia - 15. Część II - Uczestnicy, którzy otrzymali 65% możliwych do zdobycia punktów w teście wyboru (tj. 9,75 punktów) przechodzą do części II. Druga część ma formę testu uzupełniania. Etap okręgowy będzie miał miejsce 24 lutego b.r. w Opolu w gmachu tamtejszego Uniwersytetu.

Celem Olimpiady jest kształtowanie wśród młodzieży pozytywne postawy wobec małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa oraz rozbudzenie u młodzieży zainteresowania tematyką dotyczącą różnorodnych aspektów przemian rodziny we współczesnym świecie, pogłębienie wiedzy związanej z funkcjami rodziny, pełnieniem ról małżeńskich, rodzicielskich, etapami rozwoju rodziny, problemami i zagrożeniami ale także możliwościami rozwoju, jakie stwarza życie w rodzinie.
Opiekę nad przygotowaniem Michaliny Kosiorek sprawowało dwóch nauczycieli: Pani Edyta Sawicka - nauczyciel języka polskiego oraz pan Piotr Sumiński - nauczyciel religii, katecheta.

Oprócz Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, młodzież z "Blichu" bierze udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej, w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej oraz w Konkursie Papieskim.

Piotr Sumiński