Zreformuj gospodarstwo i zgarnij indeks

21.11.2014 14:18

Tegoroczna już XVIII edycja konkursu Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca? została zainaugurowana 20 listopada 2014r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, podczas konferencji Młodzież - Rolnictwo - Unia Europejska pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród przybyłych na konferencję była także uczennica naszej szkoły Ewa Pietrzak z III klasy Technikum Agrobiznesu wraz z panią Elżbietą Wojtyną.

Około 200 gości z całej Polski przywitał Prorektor SGGW profesor Jan Niemiec, który przybliżył przybyłym uczniom z klas maturalnych i przedmaturalnych szkół ponadgimnazjalnych zajmujących się kształceniem w sferze agrobiznesu Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Za 2 lata uczelnia będzie świętować 200-lecie swego istnienia i jest jedną z czterech najstarszych szkół wyższych o profilu przyrodniczym w Europie. Uczelnia zatrudnia ok. 3000 pracowników, umożliwia naukę ok. 26.000 studentom na 13 wydziałach i 34 kierunkach studiów, a kampus na Ursynowie jest położony na 86 hektarach.

W wystąpieniu powitalnym Maciej Piskorski z Banku BGŻ i Anna Radwan z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana także przewijał się wątek, że powodzenie polskiego rolnictwa na konkurencyjnym i trudnym unijnym rynku jest w dużym stopniu zależne od dobrej edukacji. Uczeń przystępując do konkursu Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca? zaczyna myśleć o gospodarstwie jak o biznesie i ma ogromną szansę na rozwój i realną poprawę dochodu rodziców, a w przyszłości i swojego.

Podczas konferencji zostały przedstawione dwie prelekcje o bardzo aktualnym zakresie: „Perspektywy rozwoju agroturystyki w Polsce” oraz „Kierunki rozwoju agroturystyki”.

Aktualne zasady oraz regulamin Konkursu zaprezentowała dr inż. Anna Grontkowska z SGGW. Zadaniem jego uczestników jest opracowanie szczegółowego projektu reformy dowolnego, rzeczywiście istniejącego gospodarstwa rolnego. Prace zawierające szczegółową analizę obecnego stanu gospodarstwa, projekt zmian i analizę ekonomiczną pomysłu. Najlepsze projekty nadesłane przez uczniów z całej Polski zostają zakwalifikowane do drugiego etapu – ścisłego finału, w którym bierze udział około 15 uczniów. Ich zadaniem jest obrona własnej koncepcji zmodernizowania gospodarstwa rodzinnego przed kilkuosobową Komisją Egzaminacyjną składającą się z naukowców wyższych uczelni. Zadanie to niełatwe, pytania bywają trudne i szczegółowe, wymagające od uczniów orientacji w problematyce rolniczej! O swoich doświadczeniach na temat pisania pracy oraz tym jak przygotować pracę konkursową, aby wygrać indeks wybranej uczelni, opowiadali też laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu.

Polska Fundacja im. Roberta Schumana wspólnie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy wsparciu Fundacji Konrada Adenauera od wielu lat organizują Konkurs Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?. Adresatami projektu jest młodzież klas maturalnych i przedmaturalnych szkół ponadgimnazjalnych zajmujących się kształceniem w sferze agrobiznesu w krajach Unii Europejskiej. Konkurs ma więc rangę międzynarodową! Nagrodami dla laureatów są indeksy 9-ciu wyższych szkół rolniczych, m. in. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Laureat Konkursu ma prawo do studiowania na dowolnie wybranej uczelni rolniczej, na wybranym przez siebie kierunku studiów.

Zdając sobie sprawę, że kluczowe jest wykształcenie u młodych mieszkańców wsi umiejętności strategicznego i planowego spoglądania na rozwój ich gospodarstw, w poprzednich latach uczniowie szkoły blichowskiej wielokrotnie już brali udział w Konkursie Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?, osiągając bardzo dobre wyniki w finale krajowym i indeks. W poprzednim roku szkolnym tytuł laureata Konkursu zdobyła Sandra Miłowska, uczennica klasy III Technikum Agrobiznesu.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół rolniczych. Dziękujemy Dyrekcji i uczniom Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie za wspólnie spędzoną podróż do Warszawy. Życzymy uczniom i nauczycielom powodzenia w konkursowych zmaganiach.

Elżbieta Wojtyna