Drugie miejsce i trzy wyróżnienia dla uczniów z Blichu w konkursie „Cztery pory roku według Józefa Chełmońskiego”!

8.11.2014 17:37

Dnia 7 listopada 2014 roku w Muzeum w Łowiczu odbyło się uroczyste podsumowanie  Konkursu fotograficznego  „Cztery pory roku według Józefa Chełmońskiego”.  Honorowy Patronat nad konkursem objął   Starosta Łowicki. Pani dyrektor  Marzena Kozanecka- Zwierz i pani Monika Nowakowska z  Muzeum Miasta Łodzi  przybliżyły postać wybitnego malarza Józefa Chełmońskiego.

Ten wybitny artysta stworzył około 300 obrazów  i dużą ilość rysunków oraz ilustracji, które wciąż wzbudzają emocje wśród badaczy.  Pani Monika Nowakowska zaznaczyła, że inspiracją do tworzenia dzieł malarskich była kultura naszego regionu.  Celami konkursu były:

1. Przybliżenie postaci i twórczości Józefa Chełmońskiego (1849 - 1914).

2. Rozwijanie osobistych zainteresowań dzieci i młodzieży, ich wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych poprzez wykonanie prac inspirowanych twórczością Józefa Chełmońskiego.

3. Zwrócenie uwagi na następujące cechy twórczości artysty: tematyka związana z życiem wsi, związki człowieka z naturą, stosowana gama kolorystyczna, ukazywanie natury i jej zmienności.

4. Wykonanie w różnych porach roku zestawu fotografii (mogących tworzyć cykl) inspirowanych malarstwem J. Chełmońskiego.

Z naszej szkoły udział wzięło 11 uczniów: Katarzyna Rojek, Karolina Zapisek, Andżelika Kotlarska, Justyna Malejka, Maciej Kocemba, Monika Kwiatkowska, Mateusz Janiszewski, Dorota Waracka, Małgorzata Okraska, Marzena Przybylska, Aneta Kapusta. Uczniowie wykonali  prace fotograficzne inspirowane twórczością malarską Józefa Chełmońskiego. Drugie miejsce zdobyła Katarzyna Rojek, wyróżnienia otrzymali: Maciej Kocemba, Marzena Okraska, Aneta Kapusta. Uczniów do konkursu przygotował Grzegorz Słoma.

Grzegorz Słoma