Wigilia szkolna A.D. 2010

23.12.2010 0:00

22 grudnia o godzinie 12:00 w ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu rozpoczęła się Wigilia Szkolna 2010. Tę doniosłą uroczystość uświetnił swą obecnością J.E. ks. bp Józef Zawitkowski.

Po przybyciu Księdza Biskupa zebranych uczniów, członków Rady Pedagogicznej, pracowników obsługi i administracji oraz Dyrekcję szkoły i samego Księdza Biskupa, przywitał śpiew kolędy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy".

Po tym wzruszającym rozpoczęciu głos zabrał dyrektor szkoły - pan Mirosław Kret. Oficjalnie przywitał Jego Ekscelencję oraz całe zabrane audytorium, po czym zapowiedział przedstawienie jasełkowe wykonane przez uczniów naszej szkoły. Tegoroczne jasełka wraz ze swoimi uczniami, przygotował nauczyciel religii Piotr Sumiński. Przedstawienie odbywało się w formie lekcji religii, której temat brzmiał: Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce.

Pogadanka z uczniami uczestniczącymi w lekcji przeplatana była scenkami sytuacyjnymi, które dotyczyły tradycji bożonarodzeniowych w Polsce: samego pojęcia "tradycja", choinki bożonarodzeniowej, prezentów, św. Mikołaja, wieczerzy wigilijnej, szopki bożonarodzeniowej, pasterki, opłatka wigilijnego, a także kolędy i pastorałki. Scenki te były obrazem treści, które przekazywał uczniom uczestniczącym w lekcji prowadzący ją nauczyciel. W tej roli samego siebie grał pan Piotr Sumiński. Istotnym zaznaczenia jest fakt, że treść scenek, dialogi, formę przekazu, wybrali i przygotowali sami biorący w nich udział uczniowie.
A wyglądało to następująco:

Scenkę nr 1 o Tradycji na tle wystawy sklepowej wykonali: Sebastian Jóźwicki z kl. 4 Technikum Logistycznego, Ela Kaźmierczak z kl. 1 Technikum Agrobiznesu i Technikum Turystyki Wiejskiej, Agnieszka Panek z kl. 2 Technikum Agrobiznesu i Technikum Turystyki Wiejskiej.

Scenkę nr 2 o znaczeniu Choinki, o św. Mikołaju oraz prezentach świątecznych w klimacie biura zaprezentowali uczniowie z klasy 2 Technikum Agrobiznesu i Technikum Turystyki Wiejskiej: Michalina Kosiorek, Weronika Wiśniewska, Katarzyna Wodzyńska i Łukasz Galiński.

Scenkę nr 3 o wieczerzy wigilijnej i szopce bożonarodzeniowej zobrazowali w klimacie domowej, luźnej atmosfery: Michalina Kosiorek, Weronika Wiśniewska, Katarzyna Wodzyńska i Łukasz Galiński - uczniowie klasy 2 Technikum Agrobiznesu i Technikum Turystyki Wiejskiej).

Scenka nr 4 dotyczyła opłatka wigilijnego. Tutaj swoją wiedzą w dialogu w scenerii przychodni lekarskiej wykazały się Aleksandra Antosik i Magdalena Walczak z 4 klasy Technikum Logistycznego. Statystami w tej scenie byli: Dorota Wilk z klasy 2 Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz Marcin Cichosz z klasy 4 Technikum Logistycznego.

Scenka nr 5 dotykała tematu kolędy i pastorałki. Tutaj o sobie opowiedziały i kolęda i pastorałka, które zagrały: Magdalena Walczak z 4 klasy Technikum Logistycznego oraz Magdalena Zaborowska z 2 klasy Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Po przedstawieniu ww. tematyki kolędę "Cicha Noc" zaśpiewali pan Piotr Sumiński - katecheta i Klaudia Żmudzińska - uczennica klasy 3 Technikum Logistycznego, akompaniował Mateusz Gałązka z kl. 3 klasy Technikum Logistycznego. Miłym zaskoczeniem było wykonanie kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki" w nowoczesnej rockowej aranżacji. Tego zadania podjęli się nauczyciele: pan Kamila Szkup oraz pan Piotr Sumiński. Na perkusji grał Wiktor Ambroziak z kasy 3 Technikum Informatycznego, na gitarze Mateusz Gałązka z kl. 3 klasy Technikum Logistycznego. Wykonanie nagrodzono gromkimi brawami.

Scenka nr 6 dotyczyła Pasterki. Parę małżeńską rozmawiającą właśnie o niej zagrali: Dominika Krysztofiak z klasy 2 Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego i Marcin Stańczyk z klasy 4 Technikum Agrobiznesu.

Ostatnim elementem lekcji było odczytanie fragmentu z Pisma świętego o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20).

Po zakończeniu przedstawienia głos zabrał dyrektor szkoły - pan Mirosław Kret, składając wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia przekazali także przewodnicząca Rady Rodziców - pani Marianna Krysztofiak oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: przewodniczący - Michał Sut z kl. 2 Technikum Logistycznego oraz Agata Słoma kl. 2 Technikum Agrobiznesu i Technikum Turystyki Wiejskiej.

Zakończenie uroczystości zwieńczyły słowa Księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego. Biskup odniósł się do treści zaprezentowanych jasełek, po czym złożył wszystkim zebranym bożonarodzeniowe życzenia i pobłogosławił opłatki. Przy śpiewie kolęd zebrani na Wigilii Szkolnej składali sobie życzenia i łamali się opłatkiem. Po części oficjalnej wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez uczniów z kasy 2 i 3 Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz uczniów z kasy 1 Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Uczniowie, którzy stanowi klasę w jasełkach to: Justyna Stańczyk, Wiola Stępniewska, Marta Wasilewska, Klaudia Żmudzińska, Sebastian Kowalski, Kamil Kozieł, Paweł Bogacz, Michalina Dur, Małgorzata Grabowicz Kamil Foks, Jacek Kosiorek, Jakub Misiak - wszyscy z 3 klasy Technikum Logistycznego.

Technicznymi byli: Adam Rosiński, Łukasz Boczek i Damian Traut - uczniowie 3 klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa.

Tegoroczne jasełka były autorskim pomysłem pana Piotra Sumińskiego i jego uczniów. Wspomagali ich: pani Emilia Adamowicz oraz ks. Grzegorz Słomiński. ZPiT "Blichowiacy" do śpiewu kolęd przygotował pan Daniel Boczek.

Pieczę nad częścią gastronomiczną (przygotowaniem poczęstunku) sprawowały: p. Olga Kwapisz-Wojda, p. Edyta Kłak, p. Anna Kosmowska, p. Agnieszka Dylik, p. Beata Mońka.

Piotr Sumiński
Zdjęcia wykonali: Grzegorz Słoma i Mateusz Trepa