Wycieczka do Zakładu Karnego

31.05.2014 12:16

28 maja 2014 roku uczniowie klasy III Technikum Informatycznego wraz z wychowawcą Leszkiem Skórskim  oraz pedagogiem szkolnym Anną Golędzinowską-Lebiodą uczestniczyli w zajęciach wychowawczych w Zakładzie Karnym w Łowiczu.

Głównym tematem spotkania była profilaktyka uzależnień. Osadzeni uczestniczący w terapii, opowiadali historie swojego życia, które związane były z alkoholem i narkotykami. Na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć omawiali etapy przebiegu uzależnienia, objaśniali wiele mechanizmów utrudniających zidentyfikowanie problemu, sposób postrzegania świata przez osoby uzależnione, relacje z najbliższymi osobami (rodzice, żony, dzieci ), trudności w wychodzeniu z nałogu. Wskazywali także na bezpośrednią zależność między uzależnieniem a przestępstwami, których dokonywali.

Duże zainteresowanie młodzieży wzbudziła też specyfika zakładu karnego. Szczegółowe sprawdzanie tożsamości, kontrola osobista, kraty, zamki, zasieki, uzbrojeni strażnicy to więzienna rzeczywistość, która  robi duże wrażenie na każdym, kto nie styka się z tym na co dzień.

Młodzież uzyskała też od  więźniów wiele cennych rad, na temat tego, jak postępować, aby nie wpaść w pułapkę uzależnień, jak zachowywać się w sytuacji kontaktu z dealerem.

Dla wszystkich uczestników spotkanie to było niecodziennym przeżyciem i cennym doświadczeniem.

Leszek Skórski