Przy dźwiękach muzyki Chopina i w Metrze spełnionych marzeń…

1.11.2010 0:00

Dnia 12 października 2010 r. młodzież z Blichu uczestniczyła w bardzo ciekawej wycieczce do Warszawy.

Uczniowie mieli okazję podziwiać wyjątkowe Muzeum Fryderyka Chopina, które zostało otwarte w marcu 2010 roku. Na trzech poziomach przedstawiono, dzięki wykorzystaniu różnorodnych multimediów, życie, twórczość, podróże Fryderyka Chopina. Każde pomieszczenie zaskakuje w inny sposób. W wyizolowanych kabinach, za pomocą multimedialnych paneli uczniowie mogli posłuchać utworów wybitnego artysty.

To niesamowite, że dzięki technice komputerowej i wyjątkowym pomysłom twórców tego miejsca można za pomocą kilku przycisków przenieść się w czasy wybitnego kompozytora i usłyszeć jego genialne utwory - mówi Adrian uczeń klasy IV Technikum Informatycznego.

Kolejnym punktem tej interesującej wycieczki do stolicy był spacer uliczkami Warszawy i odkrywanie miejsc, które każdy Polak powinien znać. Uczniowie zobaczyli Pałac Prezydenta RP, Zamek Królewski, Kościół św. Anny.

Ostatnim punktem w programie wycieczki była wizyta w Teatrze Studio Buffo. Młodzież obejrzała musical Metro. Oryginalna muzyka Janusza Stokłosy, reżyseria i choreografia Janusza Józefowicza, świetna gra aktorów, sprawiły, że widzowie z zapartym tchem oglądali tę wyjątkową sztukę. W rolach głównych wystąpili Anka - Natasza Urbańska , Jan - Artur Chamski. Tematem musicalu jest spotkanie grupy młodych ludzi na podziemnych peronach metra, którzy opowiadają o swoich marzeniach artystycznych i postanawiają stworzyć spektakl, który budzi sensację, a młodzi artyści otrzymują propozycję pracy w komercyjnym teatrze. To opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim to historia romantycznej miłości. Mimo upływu czasu, przesłanie płynące z treści sztuki jest wciąż aktualne.

Oglądając musical, czułam się tak, jak bym była jedną z tych osób, bo podobne marzenia i problemy ma współczesna młodzież - mówi Dominika z klasy III Technikum Technologii Żywności.

Organizatorem wycieczki był: Grzegorz Słoma nauczyciel języka polskiego w ZSP Nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.

Grzegorz Słoma