Światowa wymiana doświadczeń kulinarnych! Goście z Francji, Grecji, Włoch, Turcji i Portugalii tylko w szkole na Blichu!

8.04.2014 14:28

W dniach 07. 04. - 11. 04. 2014r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 RCKUiP na Blichu gości międzynarodowe delegacje młodzieży wraz z nauczycielami z: Francji, Grecji, Portugalii, Turcji  i Włoch w ramach projektu Comenius. Tytuł projektu to: „Technologia żywności – podobieństwa i różnice”.

Pierwszego dnia pobytu zagraniczni goście zostali serdecznie przywitani przez Starostę Powiatu Łowickiego Krzysztofa Figata oraz Dyrekcję szkoły: Marię Laskę, Elżbietę Tataj i Jerzego Zabosta. Starostwo Powiatowe przygotowało dla gości regionalne upominki. Spotkaniu temu towarzyszyła kapela blichowska oraz członkowie zespołu w barwnych strojach łowickich.

Uczestnicy projektu Comenius zwiedzili szkołę, dokonali wpisu do kroniki szkolnej i kroniki projektu. Przedstawili w języku angielskim swoje prezentacje multimedialne, dotyczące przetwarzania jabłek. Następnie udali się na Stary Rynek, gdzie zapoznali się z  historią miasta oraz zwiedzili Muzeum w Łowiczu. Wieczorem uczestniczyli w warsztatach z twórczyniami ludowymi: panią Teresą Kocus, Anną Staniszewską, Teresą Kaczor i Marią Stachnal. Ponadto ćwiczyli łowickie tańce ludowe. Warsztaty te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Na koniec dnia w budynku szkoły odbyła się powitalna kolacja, którą przygotowała młodzież kształcąca się na kierunkach: Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Technologii Żywności. Na stole dominowały specjały kuchni polskiej typu: pierogi, pasztety, rolady i sałatki. 

W programie  przewidziano również spotkanie z lokalnymi władzami Łowicza. Podczas wizyty u  Burmistrza Miasta Łowicza zagraniczni nauczyciele zostali bardzo serdecznie powitani i otrzymali charakterystyczne dla naszego regionu pamiątki. Nauczyciele mieli mnóstwo pytań dotyczących struktur lokalnych i realizowanych przez nie zadań, które porównywali do własnych krajów.

W tym dniu przewidziano jeszcze zwiedzanie okolicznych zakładów branży spożywczej jak: Zakład Piekarniczo – Cukierniczym „Marel”, OSM w Łowiczu. Ponadto goście będą oglądać nowoczesne gospodarstwo sadownicze wraz z przechowalniami owoców. Pana Romualda Ozimka w Wisowej. Środa jest zarezerwowana dla naszej pięknej stolicy Warszawy, gdzie odbędą się warsztaty dotyczące dekoracji jabłek czekoladą wedlowską,  zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz spacer po Starówce.

Kolejny dzień to zmagania młodzieży w konkursie kulinarnym, na którym uczniowie ze wszystkich krajów partnerskich oraz grupa polska będą wykonywać potrawy charakterystyczne dla swoich kuchni narodowych, ze wszystkich surowców, które były tematami przewodnimi w poszczególnych krajach. Są to: sery podpuszczkowe, chleb, miód, oliwa z oliwek, herbata i jabłka. Aby młodzież lepiej komunikowała się w języku angielskim, na konkursie grupy będą wymieszane, a przepisy będą w języku angielskim. W międzyczasie, gdy połowa uczestników będzie w pracowni gastronomicznej walczyć o zwycięstwo, pozostali zwiedzą Pałac w Nieborowie  i zapoznają się z jego bogatą  historią.

W czwartek przewidziana jest pożegnalna kolacja w murach szkoły, przygotowywana również przez naszą młodzież kierunków żywieniowych. Uczestnikami jej będą wszyscy nauczyciele i uczniowie zaangażowani w realizację projektu, a szczególną obecnością zaszczyca nas: Starosta i Przewodniczący Rady Powiatu, Burmistrz i Przewodniczący Rady Miasta oraz Dyrekcja Szkoły. Na zakończenie spotkania będą wręczane suweniry, przygotowane przez naszą młodzież, a składające się z produktów pozyskanych od sponsorów: Agros Nova Sp. z.o.o., Firma Bracia Urbanek, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu, Galeria Łowicka, Poligrafia Łowicz, Starostwo Łowickie oraz Urząd Miasta Łowicz.

Ostatniego dnia pobytu, czyli w piątek, odbędzie się podsumowanie realizacji całego projektu, wymiana doświadczeń i wyciągnięcie wniosków.

Młodzież z krajów partnerskich, podczas pobytu w Polsce, mieszka w domach naszych uczniów, gdzie zapoznaje się z polską  tradycją i gościnnością.

Uczestnicy projektu  mogą delektować się polskimi potrawami przygotowanymi w szkole i serwowanymi w lokalnych restauracjach takich jak: Stara Łaźnia, Szkiełka, Biała Dama, Oberża pod Złotym Prosiakiem, Polonia, Finezja Smaków. W Warszawie goszczą w restauracji Kmicic na Starówce.

Po pierwszych dniach pobytu goście są zachwyceni naszym krajem, serdecznością i otwartością mieszkańców. Na bieżąco całe przedsięwzięcie jest dokumentowanie zdjęciami zamieszczonymi na stronie naszej szkoły.

Edyta Kłak, Olga Kwapisz - Wojda