Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary

11.03.2014 13:57

W piątek 7 marca 2014 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbył się etap diecezjalny  Olimpiady Teologii Katolickiej, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły: Sandra Miłowska z klasy III Technikum Agrobiznesu i Łukasz Jackowski z klasy III Technikum Informatycznego. Sandrę i Łukasza przygotowywała p. Emilia Adamowicz.

Tegoroczna olimpiada  przebiega pod hasłem "Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary". Uczestnicy już na etapie szkolnym musieli okazać się wiedzą z zakresu podanej wcześniej literatury, na którą składały się fragmenty Biblii, dokumenty Magisterium Kościoła i opracowania historyczno-teologiczne. Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wyłoniono 44 finalistów etapu diecezjalnego, którzy  pisali test w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Pierwsze trzy osoby, które zdobyły najwyższą liczbę punktów będą reprezentować diecezję łowicką w Bydgoszczy na ostatnim etapie olimpiady.

Łukasz zajął piąte miejsce wśród uczestników olimpiady. Niewielka ilość punktów dzieliła go od „podium”, ale jak przypomniał olimpijczykom ks. Tomasz Jackowski: „Czasami 0,002 sekundy decydują o wygranej”. Sandra również osiągnęła dobry wynik.

Obecny w czasie ogłoszenia wyników Bp Andrzej F. Dziuba gratulował zwycięzcom oraz dziękował wszystkim za udział w olimpiadzie i przygotowanie do niej.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki o tematyce religijnej pt: „Oblicza cierpienia i miłości. Słudzy Boży Jezuici- Męczennicy z II Wojny Światowej” autorstwa Stanisława Cieślaka.

Sandra i Łukasz mieli też okazję  do udzielenia krótkiego wywiadu dla Radia Wiktoria. Dziennikarz  zapytał  ich między innymi  o znaczenie męczeństwa dla  Kościoła Świętego.

Uczestnictwo w OTK było na pewno ważnym doświadczeniem w życiu, wiedza zdobyta w trakcie przygotowań z całą pewnością posłużyła rozwojowi duchowemu i intelektualnemu.

Sandra Miłowska, Emilia Adamowicz