Zbrodnia i kara.

4.03.2014 8:47

W dniu 24.02.2014 roku odbyła się wycieczka uczniów z klasy II TMR oraz III TMR wraz z opiekunami p. Małgorzatą Kosiorek, p. Donatą Skierską oraz p. Grzegorzem Chojnackim do Teatru Muzycznego w Łodzi. Uczniowie obejrzeli przedstawienie pod tytułem "Zbrodnia i kara", które zostało przygotowane przez Krakowską Agencję Artystyczną. Spektakl powstał na podstawie książki Fiodora Dostojewskiego o tym samym tytule. Istnieje wiele adaptacji tej wybitnej powieści Dostojewskiego.

Dla ludzi teatru „Zbrodnia” stanowi zawsze nie lada wyzwanie. Typy, charaktery, postaci o skomplikowanej duszy, odwieczny problem dobra i zła, nieuchronność kary za popełnione przestępstwo – to tematy, które zawsze inspirowały i nadal będą zachęcać twórców do dzielenia się z publicznością własnymi przemyśleniami. W stworzeniu adaptacji pomocne są dynamiczne dialogi, ofiarowane nam przez samego Dostojewskiego.

Teatr Scena Polska z Czeskiego Cieszyna zaproponował widzom jedno z najstarszych i najskuteczniejszych rozwiązań -  dekorację na obrotowej scenie. Dzięki temu widzimy śmierć Lichwiarki i jej siostry Lizawiety; jak gdyby symultanicznie śledzimy losy Soni i jej rodziny, Raskolnikowa, jego siostry i matki, Porfirego i innych urzędników wymiaru sprawiedliwości – a akcja,  jak w kalejdoskopie, przenosi się raz na ulicę, raz do poszczególnych domów bohaterów.

W dwugodzinnym spektaklu udało się reżyserowi – Bogdanowi Kokotkowi, nie pominąć żadnego wątku powieści. A dzięki brawurowej grze aktorów otrzymaliśmy prawdziwe wydarzenie artystyczne sezonu – spektakl, który od dnia premiery zapraszają do siebie liczne międzynarodowe festiwale teatralne.

Obsada:

•  Rodion Romanowicz Raskolnikow: Tomasz Kłaptocz

•  Eudoksja Romanowna Raskolnikow: Joanna Litwin-Widera

•  Pulcheria Raskolnikow: Lidia Chrzanówna

•  Sonia Siemionowna Marmieładow: Sylwia Sławińska

•  Porfiry Pietrowicz: Mariusz Osmelak

•  Aleksander Gregoriewicz Zamiotow: Piotr Rodak

•  Dymitr Prokopowicz Razumichin: Dariusz Waraksa

•  Mikoła: Bogdan Kokotek

•  Piotr Pietrowicz Łużyn: Ryszard Malinowski

•  Aldona Iwanowna: Lidia Chrzanówna

•  Siemion Zacharewicz Marmieładow: Ryszard Pochroń

Przedstawienie było ciekawe i zarazem budzące refleksje.

Piotr Szczepański