Zastosować nowości techniczne w swoim gospodarstwie

5.10.2010 0:00

Możliwość uczestniczenia w interesującej "lekcji w terenie" mieli uczniowie klas technikum mechanicznego i agrobiznesu z ZSP Nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.

Dnia 24 września 2010 roku odwiedzili wraz z opiekunami przedmiotów zawodowych jedną z najpopularniejszych w Europie wystawę rolniczą AGRO SHOW, która odbywała się w Bednarach koło Poznania. Uczniowie, pod okiem swych opiekunów mogli zapoznać się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa oraz uzyskać wszelkie informacje i pomoc o charakterze technicznym, agronomicznym i ekonomicznym.

W tym roku na Agro Show zaprezentowało się ponad 600 wystawców, w tym ponad 80 firm z zagranicy, między innymi z: Niemiec, Francji, Włoch, Austrii, Holandii czy Ukrainy. Tylko na AGRO SHOW młodzież mogła obejrzeć prezentacje maszyn podczas pracy. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych jako pierwsza wprowadziła pokazy maszyn w akcji na wolnym powietrzu. Na specjalnie przygotowanym ringu i poletkach pokazowych uczniowie z Blichu zobaczyli nawet po kilkanaście maszyn z grupy asortymentowej.

To wyjątkowa okazja do porównania rozwiązań technicznych i ich wpływu na jakość pracy poszczególnych maszyn, czy nawet porównania różnych technologii - stwierdził jeden z uczniów klasy mechanizacyjnej, który to kierunek cieszy się na Blichu ogromną popularnością.

Jednym z najważniejszych celów wystawy Agro Show jest upowszechnianie wiedzy o stanie i kierunkach rozwoju techniki rolniczej wśród młodzieży ze średnich szkół rolniczych i to potwierdzają sami uczniowie. Uważają, że teoria jest ważna, ale praktyka zastosowana na własnym polu powinna przynieść jak najwyższe plony.

Linda Jakubowska i Grzegorz Słoma