Bliżej folkloru

20.11.2013 20:49

Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” ostatnimi czasy realizowali projekt unijny pod nazwą: „Zachowanie dziedzictwa obszaru działania Łowickiej Grupy Rybackiej (ŁGR) poprzez kultywowanie i upowszechnianie folkloru łowickiego, tańców i łowickiej muzyki ludowej – wśród młodzieży i uczniów gmin z całego terenu ŁGR, w celu zwiększenia konkurencyjności i atrakcyjności oferty ŁGR”.

Głównym celem projektu  była promocja i zapoznanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenów ŁGR z folklorem i kulturą dawnego Księstwa Łowickiego poprzez organizowanie ludowego koła zainteresowań i wdrażanie dorobku kultury ludowej w obszarze ŁGR.

W związku ze zrealizowanym projektem zespół „Blichowiacy” odwiedził łącznie 14 placówek oświatowych, a były to:

- szkoła podstawowa w Oszkowicach,

- szkoła podstawowa i gimnazjum w Bielawach,

- szkoła podstawowa w Skaratkach,

- szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Domaniewicach,

- szkoła podstawowa w Nieborowie,

- szkoła podstawowa w Bednarach,

- szkoła podstawowa i gimnazjum w Popowie,

- szkoła podstawowa w Dąbkowicach Dolnych,

- szkoła podstawowa w Czernikowie,

- gimnazjum w Kompinie,

- gimnazjum w Piątku.

W każdej ze szkół „Blichowiacy” spotkali się z ogromną życzliwością. Uczestnicy warsztatów z nieskrywaną ciekawością przyglądali  się występom, a następnie razem z Zespołem uczestniczyli we wspólnych zabawach, np. uczniowie brali udział w konkursach wiązania chusty i pasa, próbowali też swoich umiejętności tanecznych ucząc się klapoka i oberka. W czasie występu i konkursów przygrywała kapela ludowa na dwóch akordeonach, bębnie i klarnecie.

Klaudia Michalska, P.S.