II Festiwal Nauki - sukces Adriana Turskiego

28.04.2010 0:00

W dniach 12 - 23 kwietnia 2010roku w Skierniewicach odbył się II Festiwal Nauki. Hasło przewodnie brzmiało: Ochrona przyrody szansą rozwoju regionalnego.

Festiwal Nauki, organizowany jest już drugi raz przez Państwową Wyższą Szkołę w Skierniewicach i jej partnerów: Uniwersytet Łódzki, SGGW w Warszawie, Bolimowski Park Krajobrazowy, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi oraz inne instytucje. Patronat honorowy nad Festiwalem Nauki, objął Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Cele Festiwalu to: popularyzowanie nauki wśród młodzieży miasta Skierniewic i regionu, ukazanie znaczenia idei zrównoważonego rozwoju, a także promocja Skierniewic i regionu w oparciu o walory przyrodnicze. Istotnym elementem II Festiwalu Nauki jest promowanie rozwoju zrównoważonego, czyli takiego rozwoju ekonomicznego, który będzie szedł w parze z rozwojem sfery społecznej, z zachowaniem zasad ochrony zasobów przyrodniczych i środowiskowych.

Tegoroczny festiwal nauki miał bardzo bogaty program. Można było skorzystać z wykładów otwartych i dyskusji, warsztatów laboratoryjnych i interaktywnych, pokazów filmów przyrodniczych, ekologicznych wycieczek, rajdów rowerowych, konkursów. Jednym z nich był konkurs fotograficzny - "Zatrzymać się, by ujrzeć...". Główne cele to: edukacja ekologiczna z uwzględnieniem walorów "Małej Ojczyzny" uczestników konkursu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przyrodnicze, kulturowe i historyczne walory form ochrony przyrody w województwie łódzkim, takie jak: parki krajobrazowe, obszary Natura 2000, rezerwaty przyrody itp. W konkursie wzięło udział około 60 uczniów. Wśród 5 nagrodzonych osób znalazł się uczeń klasy III Technikum Informatycznego ZSP Nr 2 RCKUiP Adrian Turski, który otrzymał wyróżnienie. Wykonał zestaw 3 fotografii barwnych prezentujących walory krajobrazowe obszaru Natura 2000. Wręczenie nagród odbyło się 23 kwietnia 2010 roku w Samorządowej Szkole Muzycznej w Skierniewicach podczas uroczystego podsumowania II Festiwalu Nauki. Do konkursu przygotował ucznia Grzegorz Słoma nauczyciel ZSP Nr 2 RCKUiP im Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.

Grzegorz Słoma