Z Kulturą i Edukacją na co dzień

18.10.2013 7:57

Dnia 16 października 2013r. młodzież z klasy I Technikum Informatycznego uczestniczyła w interesującej wycieczce. Pierwszym punktem programu była lekcja w Muzeum Narodowym w Warszawie na temat: Renesans.  Były to zajęcia mające na celu zapoznanie  uczniów z wiadomościami związanymi ze sztuką renesansu.

Młodzież wraz z prowadzącą zajęcia, analizowała dzieła najważniejszych twórców tego okresu. Uczniowie otrzymali karty pracy z kserokopią obrazu Sandro Botticellego Madonna z Dzieciątkiem, świętym Janem Chrzcicielem i aniołem   i mieli za zadanie opisać obraz i jego wskazane elementy. Tego typu zajęcia szkoła  chce organizować dla wszystkich klas, które będą zdawały nową maturę z języka polskiego od 2015r. To bardzo ważne, by kształcić umiejętność odbioru nie tylko  literatury, ale i dzieł sztuki. Kolejnym punktem tej ciekawej wycieczki do stolicy była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich. Młodzież obejrzała wyjątkowy gmach muzeum, a następnie udała się na warsztaty poświęcone zwyczajom panującym w żydowskim domu. Warto dodać, ze oferta edukacyjna jest bardzo szeroka i obejmuje wiele ciekawych zagadnień dla uczniów z każdego poziomu edukacyjnego. Zajęcia są bezpłatne, gdyż finansują je w dużym stopniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Norway grants.  Następnie wszyscy uczniowie w towarzystwie organizatorów wyjazdu Panów: Grzegorza Słomy i Piotra Sumińskiego  udali się do Teatru  Studio Buffo. Młodzież obejrzała musical Metro. Oryginalna muzyka Janusza Stokłosy, reżyseria i choreografia Janusza Józefowicza, świetna gra aktorów, sprawiły, że widzowie z zapartym tchem oglądali tę wyjątkową sztukę. Mieli okazję podziwiać wyjątkową grę aktorów: Artura Chamskiego, Pawła Orłowskiego, Dariusza Kordka, Jerzego Grzechnika, Mariusza Czajki i wielu innych. Tematem musicalu jest spotkanie grupy młodych ludzi na podziemnych peronach metra, którzy opowiadają o swoich marzeniach artystycznych i postanawiają stworzyć spektakl, który budzi sensację, a artyści otrzymują propozycję pracy w komercyjnym teatrze. To opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim to historia romantycznej miłości. Mimo upływu czasu, przesłanie płynące z treści sztuki jest wciąż aktualne. Po spektaklu  uczniowie spotkali się z Pawłem Orłowskim- jednym z aktorów teatru   i jednocześnie kilkakrotnym mistrzem  świata w break dance.  Młodzieży bardzo podobała się ta forma lekcji, już planują kolejne spotkania z Kulturą i Edukacją.

Grzegorz Słoma