9.03.2010 0:00

W dn. 08.03.2010 r. przedstawiciele społeczności szkolnej ZSP Nr2 RCKUiP reprezentowani przez uczniów II klasy Technikum Żywienia i Gospodarstwa uczestniczyli w obchodach 65 rocznicy akcji "Uwolnić Cyfrę" (wiosną 1945 roku oddział Szarych Szeregów odbił z więzienia UB w Łowiczu swojego kolegę Zbigniewa Fereta, pseudonim "Cyfra").

Obchody miały miejsce na ul. Kurkowej 4. Podczas uroczystości z ramienia władz głos zabrał burmistrz miasta p. Krzysztof Jan Kaliński, zastępca komendanta łowickiego hufca ZHP Michał Kordecki oraz jeden z członków biorących czynny udział w tej akcji, który przybliżył zgromadzonym historię tamtych dni. Na zakończenie uroczystości kwiaty pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia składali Przedstawiciele Powiatu Łowickiego: wicestarosta Bolesław Heichman, członek zarządu Wojciech Miedzianowski oraz dyrektor Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej Jacek Chołuj, Burmistrz Miasta Łowicza Pan Krzysztof Jan Kaliński, Przewodniczący Rady Miasta pan Henryk Zasępa, kombatanci.

W obchodach oprócz wyżej wymienionych brali udział uczestnicy akcji, harcerze z Łowicza i Głowna oraz Honorowy Obywatel Łowicza ks. Wiesław Wysocki.

Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. Olga Kwapisz - Wojda oraz p. Anna Golędzinowska - Lebioda. Jak mówią pedagodzy uczący na "Blichu" uczestnictwo młodzieży w takich uroczystościach jest doskonałą okazją by krzewić w niej duch patriotyzmu, pamięć do przodków oraz szacunek dla tych, którzy walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny i swoich rodaków.

Olga Kwapisz-Wojda i Piotr Sumiński