Kolejna wizyta delegacji łotewskiej  w Powiecie Łowickim

13.04.2013 21:12

Po roku od  miłego spotkania  ponownie 13-osobowa grupa  Łotyszy  odwiedziła Łowicz i Powiat Łowicki.  W skład  delegacji weszli: Przewodniczący Wijesitskiej Gminnej Rady Juris Ricis, Zastępca Przewodniczącego Iwars Wingris, pracownik Wydziału Rozwoju  Gminy Wijesite, a także sadownicy  z tegoż regionu.

W dniu 10 kwietnia b. r .w ZSPNr 2 RCKUiP gości powitali: Wicewojewoda Łódzki Pan Paweł Bejda, Starosta Powiatu Łowickiego Pan Krzysztof Figat oraz Pan dyrektor Mirosław Kret. Delegacja łotewska obejrzała bazę dydaktyczną szkoły -  budynki do prowadzenia zajęć lekcyjnych i laboratoryjnych, jak również zapoznała się z kierunkami kształcenia i zdobyła inne wiadomości dotyczące placówki, dzięki  informacjom udzielonym przez Pana Mirosława Kreta oraz prezentacji multimedialnej przedstawionej przez nauczycielkę języka angielskiego Panią Annę Tomczak. Grupa Łotyszy obejrzała również występ Zespołu Pieśni i Tańca ,,Blichowiacy, który spodobał się  gościom dzięki swoim pięknym strojom, wykonaniu tańców i śpiewów z niezwykłą energią i zaangażowaniem. Spotkanie w tym dniu zakończyła uroczysta kolacja przygotowana przez uczniów klas żywieniowych pod kierunkiem Pani Edyty Kłak, Olgii Kwapisz-Wojdy, Anny Kosmowskiej,  podczas której zarówno goście, jak i gospodarze mogli wymienić się swymi spostrzeżeniami i uwagami, dotyczącymi pracy szkoły, kultury regionu, życia w naszym mieście i powiecie. Na odpoczynek goście udali się do  CKTiPZŁ.
Następnego dnia  delegację powitał w hotelu Starosta Łowicki Pan Krzysztof  Figat, dzięki  gościnności i staraniom którego, delegacja obejrzała Firmę Braci Urbanek, wiodącego na rynku producenta przetworów owocowych, warzywnych wykorzystującego również pieczarki. Grupa  odbyła wizytę w  Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Łowicz, gdzie obejrzała proces  produkcji wyrobów UHT w opakowaniach kartonowych, produktów jednoporcjowych,  serów dojrzewających w blokach i konfekcjonowanych,  wyrobów w butelkach PET, serka wiejskiego, serków homogenizowanych, napojów fermentowanych,  masła i wyrobów proszkowych. Następnie delegacja obejrzała gospodarstwo sadownicze Pana Jerzego Papiernika, odwiedziła nowy Oddział Firmy ProCam  w miejscowości Sromów, specjalizujący się w sprzedaży środków ochrony roślin i nawozów. Goście zwiedzili również prywatne Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie, w którym obejrzeli ekspozycję ruchomych rzeźb ludowych, poukładanych w sceny rodzajowe oraz kolekcję składająca się z 35 pojazdów konnych: bryczki, walanty, stare sanie i wozy chłopskie, stare urządzenia i maszyny rolnicze. Tego dnia spotkanie zakończyła uroczysta wspólna kolacja w Restauracji Stara Łaźnia w Łowiczu, gdzie słowa swoje skierowali  do gości Przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Pan Krzysztof Górski i Starosta Powiatu Łowickiego Pan Krzysztof Figat , a  Łotysze mogli się podzielić wrażeniami, emocjami, jakie towarzyszyły im w ciągu tych dni pobytu w powiecie łowickim. W porozumiewaniu się gości z gospodarzami w ciągu całego pobytu  pomagała Pani Jolanta Sikorska, tłumacz  języka rosyjskiego. W piątek 12 kwietnia b.r. po wspólnym  śniadaniu goście udali się do Warszawy, a stamtąd w drogę powrotną do Łotwy. Spotkanie w przyszłości niewątpliwie  zaowocuje  dalszą współpracą między samorządami w dziedzinie kultury, sportu  i przedsiębiorczości.

Jolanta Sikorska