Dlaczego warto uczyć się na Blichu?

5.02.2013 9:07

Proste pytanie a każdy uczeń naszej szkoły może znaleźć inne argumenty. Zapraszamy do lektury odpowiedzi których udzielili uczniowie, którzy postanowili oprzeć swoją przyszłość na wykształceniu zdobytym w szkole na Blichu.

MICHALINA KOSIOREK (fot.)  – uczennica technikum agrobiznesu, członek ZPiT „Blichowiacy”

Jestem tegoroczną maturzystką Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP w Łowiczu. Kiedy po raz pierwszy przekroczyłam próg szkoły, nie wiedziałam, co mnie czeka w jej murach, czego mam się spodziewać. Dziś, po czterech spędzonych tu latach stwierdzam, z pełną świadomością przyznaję, że moja szkoła pomogła mi w życiu. Dzięki nauce na Blichu udało mi się osiągnąć sukces- jestem finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Uzyskałam także stypendium Starosty Łowickiego przyznawane za wyróżniające wyniki w nauce. Nie wiem czy w innych szkołach miałabym szansę rozwinąć skrzydła tak jak tu. Na Blichu wszystko wydaję się łatwiejsze. Pracownie są dobrze wyposażone, nauczyciele chętnie pomagają nam wejść w dorosłe życie z jak najlepszym przygotowaniem, nie ma przemocy. Zdobywamy cenną wiedzę opartą na wieloletnim doświadczeniu. Mamy możliwość realizowania siebie na wielu płaszczyznach, np. poprzez liczne zajęcia dodatkowe, kursy.

Jednym z zajęć dodatkowych jest przynależność do Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, którego szeregi z wielkim zaszczytem zasilam. Bycie ‘zespolakiem’ daje nam, uczniom, wiele możliwości. Zwiedzamy ciekawe zakątki Polski i nie tylko, poznajemy nowych ludzi, również znanych, twórców z kraju i zagranicy, z którymi utrzymujemy kontakt, poprawia się nasza kondycja i koordynacja ruchowa. Możemy poznać trudy ciężkiej pracy i poczuć się jak gwiazdy, kiedy wychodzimy na scenę. Ludzie to doceniają. Niejednokrotnie mieliśmy okazję doświadczyć wspaniałych owacji. Czujemy się tutaj jak jedna wielka rodzina, w której czasem są zgrzyty, ale przeważa serdeczność, uśmiech i pomoc. Utrzymujemy ze sobą kontakt nawet wtedy, kiedy nie spotykamy się na próbach. Mamy poczucie, że zapisujemy się na kartach historii tego regionu. Kultywowanie naszego dziedzictwa to przecież zaszczytny obowiązek.  Czujemy się więc wyjątkowi. Będziemy mieli o czym opowiadać naszym potomkom. NAPRAWDĘ POLECAM NASZĄ SZKOŁĘ!

 

DAMIAN SŁOMA (fot.) -  uczeń zasadniczej szkoły zawodowej

Szkołę na Blichu wybrałem, ponieważ chodzi tu wielu moich kolegów. I to oni mnie namówili żebym wybrał właśnie tę szkołę. Nie żałuję swojego wyboru! Szkoła na Blichu jest szkołą przyjazną uczniowi, panuje to porządek, nie ma agresji, nauczyciele są w porządku. Nauka na Blichu daje mi wiele możliwości. Tutaj miałem możliwość zdobyć dodatkowe kwalifikacje - ukończyłem kurs spawacza. Zrobię jeszcze uprawnienia na wózki widłowe, prawo jazdy kategorii „B” i „T” oraz uprawnienia na kombajn zbożowy. Podczas zajęć praktycznych uczę się obsługi i naprawy pojazdów    i maszyn rolniczych, ślusarstwa ogólnego, spawania gazowego i elektrycznego, obróbki mechanicznej metali i innych materiałów. Szkoła na Blichu daje również możliwość podjęcia nauki dla absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Wielu z nich z niej korzysta. Ja też myślę o tym żeby po skończeniu szkoły zawodowej podjąć naukę w szkole dla dorosłych i zdawać egzamin maturalny.

Jako absolwent zasadniczej szkoły zawodowej będę mógł podjąć pracę jako wykwalifikowany pracownik w zakładach usługowo - naprawczych jako: mechanik naprawy maszyn i pojazdów rolniczych, kierowca ciągników i pojazdów samochodowych, operator maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych, będę mógł prowadzić własną działalność usługowo – naprawczą. Nauka na moim kierunku daje mi również uprawnienia rolnicze. Wszystkim polecam podjąć naukę na Blichu. Naprawdę warto!

 

MARZENA KUKIEŁA (fot.) – uczestniczyła w wyjeździe do Włoch w ramach realizowanego przez szkołę Wielostronnego Projektu Partnerskiego Comenius dla szkół kształcących w kierunkach żywieniowych

Od samego początku na Blichu czułam miłą atmosferę w klasie i w szkole. Zawsze mogłam liczyć na swojego wychowawcę oraz całą kadrę nauczycielską. Nasze Technikum łączy wiedzę praktyczną z teoretyczną. Nauczyciele, podchodzą do każdego ucznia indywidualnie.

Pod koniec trzeciej klasy pojechałam na praktyki do Gołubia, miejscowości położonej bardzo blisko Morza Bałtyckiego. Miałam tam przyjemność uczestniczyć w wykładach pani doktor Ewy Dąbrowskiej, dzięki prelekcjom bardzo dużo dowiedziałam się o diecie i zdrowym odżywianiu.

Nasza szkoła zapewnia możliwość odbycia kursów kwalifikacyjnych, np. kurs barmańsko-kelnerski bądź HACCP. Ja wybrałam kurs barmańsko-kelnerski, udało mi się zdobyć certyfikat. Dzięki udziałowi w zajęciach organizowanych w ramach wspomnianego szkolenia, zdobyłam nową wiedzę, która pozwoli mi łatwiej odnaleźć się w zawodzie.

Dzięki naszej szkole, która aktywnie realizuje projekty finansowane z budżetu Unii Europejskiej, miałam możliwość wyjazdu do Włoch. Poznałam kulturę oraz obyczaje tego kraju, spotkałam bardzo wiele ciekawych osób, zawarłam nowe znajomości, miałam możliwość sprawdzić w praktyce sposób opanowania języka angielskiego.

ZSP nr 2 kształci w bardzo wielu kierunkach. Możliwości rozwoju, które daje moja szkoła na pewno pozwolą mi łatwo znaleźć pracę.

Na Blichu warto się uczyć! Zapraszam. 

 

JAKUB FUKS (fot.) - uczeń Technikum Informatycznego 

Kiedy kończyłem szkołę gimnazjalną, zastanawiałem się bardzo często nad tym, co chcę w życiu dalej robić. Brałem pod uwagę różne szkoły ponadgimnazjalne, ale nie tylko ważne było  to która to szkoła.  Zwracałem uwagę  na wiele czynników  takich, jak między innymi poziom nauczania czy przydatność wiedzy w przyszłości. Mój wybór padł na szkołę, w której obecnie się uczę, a dokładnie na kierunek Technik Informatyk. Był to najlepszy wybór dla mnie- osoby interesującej się branżą komputerową. Dzięki tej szkole zdobyłem ogromną wiedzę teoretyczną jak i praktyczną, która pozwoli mi zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Technikum to nie tylko zajęcia specjalizacyjne, ale także również ogólnokształcące. Szkoła na Blichu ma doskonałe Grono Pedagogiczne, które bardzo dobrze  przygotowuje do matury. Podczas mojej edukacji mogłem wybrać jedną specjalizację, w której kierunku byłem kształcony podczas przeznaczonych do tego zajęć. Nasza szkoła bierze czynny udział w realizacji programów unijnych. Dzięki jednemu z nich był możliwy wyjazd na targi elektroniczne do Niemiec jak i również kurs międzynarodowych umiejętności komputerowych ECDL. Oprócz tego są organizowane ciekawe wyjazdy edukacyjne do kina, teatrów w Warszawie, Łodzi oraz wycieczki krajoznawcze. „Na ostatniej prostej” mojej nauki w szkole na Blichu, mogę powiedzieć, że z chęcią wybrałbym ponownie tę szkołę, bo warto się w niej uczyć i spędzać ciekawe chwile życia.

W wyniku kształcenia w technikum informatycznym zdobywam ogólną wiedzę z zakresu informatyki, poznaję zasady funkcjonowania sprzętu komputerowego i oprogramowania, potrafię projektować bazy danych, poznaję metody i języki programowania, znam środowisko wielu systemów operacyjnych, w tym sieciowych, potrafię rozwiązywać problemy związane z funkcjonowaniem komputera.

 

WIOLETA REDEK (fot.) – uczennica technikum technologii żywności

Szkołę na Blichu wybrałam ze względu na szereg zalet, jakie posiada. Blich dysponuje dobrym wyposażeniem w pomoce dydaktyczne, pracuje tutaj wyspecjalizowana kadra, która stale podnosi swoje kwalifikacje, sale lekcyjne, laboratorium chemiczne oraz pracownia analizy żywności są dobrze wyposażone. W szkole na Blichu panuje miła atmosfera, na przerwach międzylekcyjnych jest bardzo sympatycznie. Mamy do dyspozycji stołówkę, w której można zjeść coś ciepłego, na korytarzach są telewizory. Możemy również korzystać z centrum multimedialnego, które znajduje się w bibliotece szkolnej. Szkoła na Blichu daje dobre przygotowanie uczniów do matury i egzaminów zawodowych. Podczas nauki w szkole na Blichu miałam możliwość wyjechać do Mediolanu we Włoszech.

Mam tutaj mnóstwo koleżanek. Poznałam wspaniałych ludzi, od których mogłam się wiele nauczyć. W czasie trwania nauki zawiązują się przyjaźnie. Uczniowie lubią spędzać tu ze sobą czas. W szkole   na Blichu nie można się nudzić.

Młodzież z mojej szkoły ma możliwość odbywania praktyk w Polsce i za granicą, może uczestniczyć w wymianach uczniowskich między  krajami. Dodatkowo można skończyć nieodpłatnie kursy na różnych kierunkach, np. barmańsko – kelnerski, kucharza, rolnika. W szkole na Blichu organizowane są zajęcia finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Blich, kształci i kształtuje wszechstronnie: intelektualnie, duchowo i fizycznie. Jest sporo zajęć, spotkań, prelekcji, wydarzeń edukacyjnych, które bardzo dużo uczą. Ja osobiście brałam udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żywności. Nauka w szkole na Blichu nie jest czasem straconym. Jest wielu uczniów, którzy biorą udział w różnorakich konkursach, olimpiadach i zawodach.

Jako absolwentka technikum technologii żywności będę mogła kontynuować naukę na studiach dziennych, zaocznych i wieczorowych o kierunku technologia żywności i kierunkach pokrewnych związanych z chemią spożywczą, żywieniem człowieka, towaroznawstwem, biotechnologią, inżynierią procesową i chemiczną itp. Po skończeniu szkoły będę mogła podjąć pracę w zakładach wszystkich branż przemysłu spożywczego, instytutach i laboratoriach związanych z badaniem żywności i jej obrotem, handlu wewnętrznym np. sklepy spożywcze, zakłady żywienia zbiorowego  lub zająć się własnym biznesem. Bardzo polecam naukę w szkole na Blichu. WARTO!!

 

WIOLETTA FANGRAT (fot.) – uczennica  technikum turystyki  wiejskiej

W blichowskiej szkole można spędzać przyjemnie czas. Zarówno nauka, jak i przerwy między zajęciami, przebiegają w miłej atmosferze.  Spędzam tu niezapomniane chwile ze wspaniałymi ludźmi! Jestem w trzeciej klasie, ale już teraz wiem, że wiele wspomnień z tej szkoły wyciśnie z moich oczu łzy wzruszenia.

Szkoła daje możliwości rozwoju zainteresowań, odkrywania swoich umiejętności, pasji.  Wymagania stawiane przez nauczycieli, dają pozytywne efekty w późniejszych wynikach. Choć czasem jest ciężko, zawsze można liczyć na ich pomoc. Zajęcia praktyczne, podczas których nabieramy potrzebnych doświadczeń są bardzo ciekawe.

Szkoła na Blichu daje sposobność uczestnictwa w wielu interesujących spotkaniach, prelekcjach itp. Młodzież ma możliwość brania udziału w wycieczkach, wyjazdach, wyjściach w ramach poszczególnych przedmiotów. Uczniowie mogą liczyć na pomoc i wsparcie swoich kolegów i koleżanek, jak również nauczycieli, którzy tu uczą. 

Szkoła na Blichu jest bardzo przestronna i czysta. Jest bardzo dobrze wyposażona, np. pracownie informatyczne, biblioteka szkolna, pracownie językowe, pracownie gastronomiczne. Jesteśmy pod stałą opieką pielęgniarki.

Nie żałuję decyzji o podjęciu nauki właśnie tu, na Blichu. Po skończeniu technikum turystyki wiejskiej, do którego uczęszczam, zdobędę uprawnienia rolnicze. Ponadto będę miała możliwość kontynuacji nauki na studiach wyższych w szczególności rolniczych, przyrodniczych i agroturystyce. Zdobędę przygotowanie do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego lub gospodarstwa agroturystycznego. Będę też miała możliwość podjęcia pracy w biurach turystycznych, hotelach, pensjonatach. Warto tu być, warto się tu uczyć! 

 

KRYSTIAN WÓJCIK (fot.) – uczeń technikum mechanizacji rolnictwa, członek Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”,

Wybór tej szkoły zależał od wielu czynników. Kończąc gimnazjum nie wiedziałem, gdzie kontynuować naukę, nie miałem pomysłu na siebie, więc pytałem kolegów z poszczególnych szkół, gdzie jest najlepiej. Wiedziałem, że wszędzie dam sobie radę, jednak nie każda szkoła zapewnia właściwe perspektywy na przyszłość. Wiedziałem na pewno, że wybiorę technikum. Wybrałem Technikum Mechanizacji Rolnictwa na Blichu.

Chciałem być przygotowany na wszystko, co może mnie spotkać w bliższej lub dalszej przyszłości. Moją szkołę bardzo cenię za to, że daje mi duże możliwości rozwoju. Jestem członkiem zespołu Pieśni i Tańca ,,Blichowiacy”, z którym jeżdżę na przeróżne wyjazdy. Są to niezapomniane chwile, wiele wspomnień związanych z wartościowymi ludźmi. Do mojej klasy chodzą tylko chłopcy, jednak jest to bardzo zgrana klasa, każdy jest dla siebie życzliwy i uczynny. Jest to taki klimat, którego po prostu trzeba zaznać. Szkoła na Blichu daje możliwości zdobycia różnych kwalifikacji. Dotyczy to wszystkich kierunków kształcenia w poszczególnych zawodach. Sam ukończyłem już kurs spawacza, kurs, który daje mi uprawnienia na wózki  widłowe oraz prawo jazdy kategorii „T”. Szkoła przygotowuje do egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe na wysokim poziomie.

W mojej szkole na przerwach panuje miła i przyjemna atmosfera. Każdy nauczyciel rozumie potrzeby ucznia, świetnie tłumaczy zagadnienia na lekcjach, prowadzi zajęcia w interesujący sposób. Szkoła ta daje duże szanse na rynku pracy, absolwenci są bardzo cenieni.

Nie żałuję swojego wyboru. Jest to szkoła z przyszłością. Po zakończeniu nauki w szkole na Blichu chciałbym pójść na studia na politechnikę. Myślę o wydziale związanym z mechaniką lub budownictwem. Szkołę na Blichu naprawdę bardzo cenię i polecam ją wszystkim gimnazjalistom, którzy nie wiedzą, co wybrać po szkole gimnazjalnej. Warto się tu uczyć!

 

DOMINIKA OWCZAREK (fot.) - przedstawicielka klas pierwszych

Jestem jedyną osobą z klas pierwszych, która dostąpiła zaszczytu wypowiadania się o szkole na Blichu. Jestem uczennicą tej wspaniałej szkoły od 03 września 2012 r. i przyznam, że nie żałuję, iż zasilam szeregi jej społeczności.

Już jako uczennica trzeciej klasy gimnazjum w czasie Dnia Otwartego mogłam się przekonać, że Blich dysponuje ogromnym zapleczem i udogodnieniami dla ucznia. Blich to: świetna atmosfera, sympatyczni nauczyciele, wysoki poziom nauczania, bogato wyposażone pracownie przedmiotowe: chemiczna, gastronomiczne, informatyczne, logistyczna, biologiczna, laboratorium itp. Jako uczennica szkoły na Blichu przekonałam się, że można tu również rozwijać swoje talenty: wielu uczniów należy do zespołu folklorystycznego, odbywają się zajęcia sportowe, uczniowie biorą udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, o których można przeczytać w lokalnych gazetach i na stronach internetowych. Moi starsi koledzy i koleżanki są laureatami lub finalistami wielu wspomnianych przeze mnie olimpiad i konkursów na szczeblu krajowym. W trakcie nauki na Blichu jest możliwość zdobywania innych kwalifikacji:, np.: kelner, barman, spawacz, rolnik, kucharz. 

Tutaj, na Blichu, wraz z moimi kolegami i koleżankami uczestniczymy w ciekawych imprezach okolicznościowych. Uczniowie klas 3 mogą zrobić kurs na prawo jazdy w szkole (kat. „B” i „T”), można zdobyć uprawnienia na obsługę kombajnu zbożowego oraz wózki widłowe. Każdego dnia mogę korzystać z dobrze wyposażonej biblioteki szkolnej . Na Blichu mamy do dyspozycji dwie sale gimnastyczne (główna duża i druga, mała, z lustrami do aerobiku, stepowania, ćwiczeń gimnastycznych),  własne boisko sportowe, siłownię, szkolny bufet lub sklepik, gabinet medyczny. W szkole na Blichu czuję się bezpiecznie, mam poczucie akceptacji i tego, że mogę liczyć na pomoc nauczycieli. Bardzo zachęcam do podjęcia nauki na Blichu na kierunkach żywieniowych: technikum technologii żywności oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych. WARTO!

Moje koleżanki i koledzy w technikum żywienia i usług gastronomicznych uczą się dobierać surowce, sporządzać, dekorować i oceniać jakość potraw, obsługiwać konsumentów z wykorzystaniem różnych form i technik, organizować zaopatrzenie placówek gastronomicznych, hotelarskich i gospodarstw domowych, funkcjonalnie i estetycznie urządzać zakłady gastronomiczne, hotele i domy, prowadzić działalność gospodarczą i dokumentację w zakresie gastronomii, hotelarstwa i gospodarstw domowych. Absolwenci tego technikum mogą kontynuować naukę na studiach związanych z żywieniem człowieka lub gastronomią bądź podjąć pracę zawodową w restauracjach, barach, stołówkach, hotelach, ośrodkach wczasowo - sanatoryjnych lub we własnym biznesie.

Kształcę się w zawodzie technik technologii żywności, aby przygotować się do pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych przetwórstwa spożywczego, instytucjach prowadzących badanie i ocenę żywności, handel artykułami spożywczymi, a także przechowywanie i dystrybucję żywności. Jako technik technologii będę mogła kierować i nadzorować wytwarzanie artykułów spożywczych: cukierniczych, koncentratów spożywczych, piekarsko-ciastkarskich, fermentacyjnych, jajczarsko-drobiarskich, mięsnych, mleczarskich, owocowo-warzywnych, rybnych, surowców olejarskich, zbożowych, ziemniaczanych, mrożonych owoców i warzyw, lodów oraz wyrobów kulinarnych. Opracowuję receptury, instrukcje technologiczne, normy produktów spożywczych.
O tym kierunku kształcenia wypowiadała się też Wiola Redek z klasy maturalnej.

Naprawdę warto wybrać BLICH!

 

MATEUSZ JANISZEWSKI (fot.) - uczeń technikum logistycznego, członek ZPiT „Blichowiacy”

Należę do Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy", który działa przy ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu. Odkąd zacząłem tańczyć i śpiewać, poznałem smak pracy i satysfakcji, jaką daje każdy występ. Dzięki Zespołowi miałem możliwość poznawania nowych ludzi oraz zwiedzenia miejsc, do których dotąd prawdopodobnie bym nie dotarł. Pozwolił mi także brać czynny udział w imprezach promujących folklor, które do tej pory obserwowałem z pozycji widza. Dzięki niemu nauczyłem się, że praca i systematyczność popłaca! Zespół pozwala rozwinąć siebie. Jako członek zespołu wyrobiłem sobie dobrą opinię u nauczycieli, pracowników szkoły, także u rówieśników. Dzięki przynależności do zespołu mam możliwość pielęgnowania oraz kultywowania i szerzenia tego, co jest tak piękne i stanowi nasze dziedzictwo - folkloru. 

Szkoła na Blichu nauczyła mnie pokory, tego, że nie tylko ja się liczę. Pozwoliła mi rozwijać siebie, swoje zainteresowania. Dzięki niej nauczyłem się żyć dobrze z ludźmi. 

RCKUiP posiada niezliczoną ilość zalet, takich jak nauczyciele, którzy potrafią się porozumiewać z uczniami, umieją tłumaczyć i nauczyć, młodzież szkolna również jest zaletą, ponieważ pomimo że mieszkamy w różnych miejscach, możemy się spotykać oraz pomagać sobie w razie potrzeby.

Dużym plusem RCKUiP jest możliwość korzystania z projektów unijnych, które pozwalają podnosić kwalifikacje bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Szkoła posiada dużą ilość wszelkiego rodzaju sprzętu, rozmieszczonego w trzech budynkach i na gospodarstwie, umożliwiającego między innymi: doskonalenie umiejętności zawodowych, posiada dużą ilość sprzętu  przeznaczonego do uprawy roli, kilka sal informatycznych, oraz wykładowych, gastronomicznych. Dodać trzeba, że szkoła pozwala na spędzanie czasu nie tylko w budynkach, ale również poza nimi, np. na ławkach przy poszczególnych budynkach, w kafejce czy sklepiku.

Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego pozwala każdemu chętnemu znaleźć coś dla siebie i daje możliwość wybierania pomiędzy poszczególnymi kierunkami, nie tylko rolniczymi, proponuje także naukę w Technikum Logistycznym lub Technikum Informatycznym.

 

WERONIKA WOJDA (fot.) – uczennica technikum agrobiznesu

Jestem uczennicą technikum agrobiznesu. Bardzo cenie fakt, ze jestem częścią społeczności szkolnej na Blichu. W mojej szkole panuje miła i przyjazna atmosfera. Uczą tu nauczyciele, którzy w różnoraki sposób przekazują nam wiedzę. Tworzą oni szansę nauki nawet dla uczniów mniej uzdolnionych. O nauczycielach mogę powiedzieć jeszcze, że w pewnym stopniu to nasi przyszywani "rodzice", którzy o nas dbają, troszczą się, pomagają i wspierają w trudnych sytuacjach. Są dla ucznia. Poprzez swoje działania pomagają nam się rozwijać, odkrywać talenty.

Szkoła na Blichu posiada szeroko rozwiniętą gamę kierunków kształcących w wybranej specjalizacji. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP w Łowiczu można się kształcić w następujących kierunkach:

  • Technikum Mechanizacji Rolnictwa
  • Technikum Agrobiznesu
  • Technikum Logistyczne
  • Technikum Informatyczne
  • Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
  • Technikum Technologii Żywienia
  • Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej
  • Technikum Inżynierii Środowiska i Melioracji
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa: rolnik
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa: mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych

W szkole mamy możliwość korzystać także z pomocy medycznej. Szkoła jest zawsze zadbana, co jest zasługą naszej obsługi. Główną wizytówką naszej szkoły jest Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy", który działa już od wielu lat, tj. od 1948 roku.

Po ukończeniu 4-letniej nauki w technikum agrobiznesy zdobędę uprawnienia rolnicze. Ponadto mam możliwość kontynuowania nauki na studiach dziennych, zaocznych lub wieczorowych na kierunku agrobiznes i kierunkach pokrewnych związanych z ekonomią lub rolnictwem. Jako absolwentka technikum agrobiznesu będę mogła podjąć pracę we wszystkich podmiotach gospodarczych bez względu na ich formę organizacyjną czy własnościową, w bankach i zakładach budżetowych, na wszystkich stanowiskach pracy w działach ekonomicznych, finansowo-księgowych, zaopatrzenia i zbytu, kadrowych, samorządowych i innych związanych z przepływem informacji i zarządzaniem zasobami ludzkimi. Jako absolwentka otrzymam przygotowanie do uruchomienia, zorganizowania i prowadzenia własnej firmy handlowej.

Na koniec powiem, że warto uczyć się w szkole na Blichu!

 

ADRIAN MODRZEJEWSKI (fot.) – uczeń technikum logistycznego, członek kapeli ZPiT „Blichowiacy”

Kiedy ukończyłem gimnazjum, stanąłem przed dużym dylematem, jaką wybrać szkołę? Po dłuższym namyśle, zebraniu opinii od uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zdecydowałem się na ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu. Po prawie dwóch latach uczęszczania do tej szkoły nie żałuję swego wyboru.

Oto zalety szkoły, które zachęcają do wybrania właśnie jej:

- Posiadamy bardzo dobrze wyposażone pracownie m.in. komputerowe, chemiczne, gastronomiczne, a także warsztaty potrzebne do prowadzenia praktyk na kierunkach mechanik, czy technik mechanizacji rolnictwa.

- Możemy rozwijać się również fizycznie; służą nam do tego dwie sale gimnastyczne z pełnym wyposażeniem, siłownia, boisko szkolne wraz z bieżnią.
- Nauczyciele motywują do udziału w konkursach, olimpiadach, zawodach tak, aby każdy z nas mógł sprawdzić się w dziedzinach, w których czuje się najlepiej.
- Każdy z trzech budynków szkoły zaopatrzony jest w automat z napojami oraz przekąskami, a na terenie szkoły znajdują się sklepik szkolny oraz bufet, w którym można zjeść ciepły posiłek lub wypić herbatę.
- W budynkach A i B znajdują się sale wykładowe wyposażone w projektory, na których możemy oglądać filmy lub prezentacje multimedialne.
- Szkoła daje nam możliwości rozwoju kulturalnego, tzn. są organizowane wycieczki do teatrów, kin i centrów nauki.
- Wsparcie oferuje uczniom prężnie działający Samorząd Uczniowski. Do członków Samorządu uczniowie mogą zgłaszać swoje prośby czy pomysły dotyczące sposobu działa szkoły.

- Każdy z nas jako uczeń szkoły może zdobyć uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, ciągnikiem z naczepą, wózkiem widłowym, kombajnem. Mamy możliwość udziału w kursach: barmańskim, doradztwa zawodowego, spawania i wielu innych.

Szkoła Ponadgimnazjalna Nr 2 na Blichu to naprawdę bardzo dobry wybór. Daje nam ona duże możliwości rozwoju, zarówno intelektualnego, jak i fizycznego. Można by bez końca wymieniać jej zalety. Dyrekcja, nauczyciele, jak i cały personel wierzą w nas, dbają o to, abyśmy w szkole czuli się bezpiecznie, miło - „ jak w domu”. Panująca tu atmosfera zachęca nas do aktywnej pracy, która przynosi rezultaty w postaci zadowalających wyników egzaminu dojrzałości.

Skutkiem kształcenia na kierunku logistycznym, jest zyskanie ogólnej wiedzy z zakresu obsługi klienta, przepływu informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji, procesów zaopatrzeniowych, czynności transportowych i składowych. Jako absolwent będę mógł podjąć pracę we wszystkich gałęziach gospodarki na stanowiskach związanych z logistyką jako specjalista: planowania kosztów logistyki, sporządzania rozkładów i wytaczania tras komunikacyjnych, organizacji transportu miejskiego, tworzenia systemu mobilnej komunikacji teleinformatycznej.

 

ALEKSANDRA SIEKIERA (fot.) – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, członek ZPiT „Blichowiacy”

W szkole na Blichu uczę się od 2 lat. Podjęcie decyzji o uczęszczaniu właśnie do tej szkoły było dla mnie oczywiste z wielu względów. Jednym z nich jest ten, że szkoła ta zapewnia szerokie perspektywy rozwoju. Mamy najcenniejszy skarb spośród łowickich szkół - wspaniałą kadrę pedagogiczną. Nasi nauczyciele bardzo w nas wierzą, pomagają nam, rozwijają nasze zdolności poprzez motywowanie do udziału w konkursach i olimpiadach. Wielu z nich podejmuje inicjatywę szkolnych olimpiad czy konkursów, w których można zaprezentować możliwości twórcze. Wyposażenie sal lekcyjnych jest na bardzo wysokim poziomie. Dysponujemy salami tematycznymi, np. pracownią chemiczną, kilkoma pracowniami informatycznymi, salami wykładowymi czy pracownią biologiczną. Szkoła organizuje wiele różnych kursów doszkalających, jak np. kurs spawacza, barmański czy kurs na kierowcę kategorii „B”  i „T”. ZSP nr 2 wykształciło wielu stypendystów, którzy kontynuują naukę na najlepszych uczelniach w kraju. Kolejnym plusem Blichu jest zasobna biblioteka, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Przekraczając progi szkoły na Blichu nie miałam pojęcia, jak wielką szansę dostanę od społeczności szkolnej. Zostałam wybrana nową Przewodniczącą Samorządu Szkolnego. Mam teraz wiele obowiązków, ale także ogromną satysfakcję z pełnienia tej funkcji. Opiekunowie samorządu pomagają mi i moim koleżankom w wypełnianiu zadań związanych z utrzymaniem porządku w szkole. Podejmujemy wiele inicjatyw, które mają usprawnić działanie szkoły, oraz umilić czas spędzony w tym miejscu. Taką inicjatywą jest np. organizowanie z początkiem czerwca Dnia Sportu, podczas którego każdy może zaprezentować swoje umiejętności sportowe.

O zapewnienie należytej opieki uczniom dbają nauczyciele oraz Pani Pedagog i Pani Pielęgniarka.

W naszej szkole znajduje się bufet, w którym każdy może zjeść coś pożywnego, a także sklepik z podręcznymi artykułami. W każdym z budynków jest automat z ciepłymi napojami i przekąskami.

Jestem dumna z tego, że mogę uczęszczać do tej szkoły.  Nie zmieniłabym swojej decyzji, gdybym miała wybierać ponownie!