Lirycznie o wiośnie, czyli Światowy Dzień Poezji

25.03.2024 12:08

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji oraz rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Mając na uwadze oba te wydarzenia – postanowiliśmy uczcić je jednocześnie. Uroczyste spotkanie odbyło się w szkolnej bibliotece 21 marca 2024r. o godz. 13.30.

Na początku uczniowie klasy III TL odczytali fragmenty wierszy o wiośnie:

• Oliwia Anyszka – „Wiosną” Bronisławy Ostrowskiej,
  • Oliwia Gala – „Zielono mam w głowie” Kazimierza Wierzyńskiego,
  • Anna Graszka – „Pożegnanie widoku” Wisławy Szymborskiej,
  • Jakub Tarkowski – „Wiosna” Jana Kasprowicza,
  • Adrian Tomaszkiewicz – „Już w powietrzu wiosnę słyszę” Juliana Tuwima.

Następnie uczestnicy spotkania zapoznali się z wybranymi przez nauczyciela bibliotekarza tomami poezji polskich pisarzy. Po chwili lektury nadszedł czas na pracę twórczą, czyli próbę stworzenia własnych utworów poetyckich. Nauczyciel bibliotekarz poinformował uczniów o istnieniu tzw. wierszy z odzysku, czyli poezji blackout. Prekursorem tej techniki tworzenia utworów poetyckich jest Austin Kleon, który „buduje” swoje wiersze z wycinków gazet. Napisał on m.in. książki „Newspaper Blackout” oraz „ Steal like an artist”.

Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wygląda proces twórczy oraz otrzymali potrzebne materiały: fragmenty tekstów z książek, wycinki prasowe oraz czarne markery.

Zaproponowana forma pracy spotkała się z zainteresowaniem i po niedługim czasie powstały utwory poetyckie, stworzone przez uczniów kl. III TL, które przedstawili zebranym.

Dodatkowo, z okazji Światowego Dnia Poezji, uczennice klasy V TIBp – Emilia Dobrowolska i Marlena Pawłowska przygotowały wystawę książek z utworami poetyckimi oraz gazetkę tematyczną.

Agnieszka Clare