Uczennice technikum technologii żywności z Blichu laureatkami XLVI Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie!!!

18.03.2024 19:19

W dniach od 13 do 15 marca 2024 r. czworo uczniów naszej szkoły pod opieką Pani Agnieszka Golan brało udział w XLVI Olimpiadzie Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie zorganizowanej przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew., nad którą patronat merytoryczny sprawuje Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Patronami Honorowymi są Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Starosta Kutnowski, Prezydent Miasta Kutno.

Tegoroczna Olimpiada odbywała się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr. Antoniego Troczewskiego w Kutnie.

Rywalizacja odbywała się w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej.

Pierwszego dnia odbyły się zawody II stopnia, do których przystąpili Anna Bury, Klaudia Dobrogowska, Kinga Koza oraz Szymon Król. Do finału zakwalifikowało się troje z nich - Ania, Klaudia i Kinga. Dziewczęta tego samego dnia zmierzyły się z testem wiedzy z technologii ogólnej, analizy, technologii i techniki mleczarskiej.

Drugiego dnia finaliści zmagali się z etapem praktycznym, polegającym na opracowaniu projektu, w ramach którego mierzyli się z problemami występującymi w przemyśle mleczarskim - mieli m.in. zaproponować innowacyjne rozwiązania w linii technologicznej mleka spożywczego.

Trzeciego dnia uczestnicy Olimpiady przystąpili do części ustnej egzaminu. Musieli wykazać się wiedzą z zakresu surowców, materiałów i dodatków stosowanych w przemyśle mleczarskim, mikrobiologii i analityki mleczarskiej, technologii oraz aparatury przemysłu mleczarskiego i zasad BHP.

Oprócz zmagań konkursowych na uczestników olimpiady i ich opiekunów czekały również inne atrakcje: wykład, wyjazd szkoleniowy do zakładu przetwórstwa mleczarskiego, pokaz barmański oraz degustacja wyrobów mleczarskich.

Reprezentantki naszej szkoły wykazały się bardzo dobrą znajomością oraz wiedzą wykraczającą poza program nauczania i finalnie zajęliśmy 1 miejsce w kraju w klasyfikacji drużynowej!!!

W zmaganiach indywidulanych również okazały się najlepsze. Kinga Koza zajęła pierwsze miejsce w Polsce. Natomiast Ania uplasowała się na miejscu 3, Klaudia na miejscu 5.

Wszystkie trzy zostały laureatkami tej Olimpiady uzyskując jednocześnie wolny wstęp, bez postępowania rekrutacyjnego na Wydział Nauki o Żywności UWM w Olsztynie. Uczennice uzyskały również uprawnienia do zwolnienia z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Olimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie jest finansowana z Funduszu Promocji Mleka.

Agnieszka Golan