Młodzież z Blichu i delegacja uczniów z Solecznik- wspólne rozmowy, wyjazdy, nauka, czyli poznawanie Polski.

15.11.2023 20:10

W dniach 9-15 listopada 2023 r. z wizytą w powiecie łowickim przebywała 24 osobowa grupa z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach. Opiekunom i ich podopiecznym podczas pobytu towarzyszyli uczniowie i nauczyciele- Pani Iwona Wiankowska, Pan Grzegorz Słoma z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 CKZ im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.

Gimnazjum z Solecznik oraz ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu dniu 29 września 2023 r. oficjalnie sformalizowały zamierzenia dotyczące współpracy szkół podpisując stosowne porozumienie. Program projektu obejmował wiele aspektów. Ujęte zostały w nim między innymi zajęcia doskonalące znajomość języka polskiego, czy też bliższe poznanie znaczących dat i miejsc w dziejach Polski.

W dniu 10 listopada 2023 r. uczestnicy zwiedzali Muzeum w Łowiczu, następnie udali się do ZSP nr 1 w Łowiczu na obchody 105 rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Po południu zwiedzili wraz z przewodnikiem Panem Jackiem Rybusem Krypty Prymasowskie, obejrzeli ornaty liturgiczne i pamiątki zebrane w Bazylice Katedralnej.

Kolejnego dnia grupy uczestniczyły w uroczystościach święta patronki Diecezji Łowickiej św. Wiktorii.

Niedziela upłynęła na zwiedzaniu Warszawy. Wraz z opiekunami młodzież udała się do stolicy, gdzie z zainteresowaniem oglądała eksponaty zgromadzone w Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamku Królewskim i Muzeum Narodowym.

Poniedziałkowy, słoneczny dzień, uczestnicy projektu powitali w Nieborowie. Z przewodnikiem Panem Zdzisławem Kryściakiem zwiedzali Pałac w Nieborowie oraz otaczający go kompleks parkowy. Następnie odwiedzili ZSP nr 2 CKZ im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu, gdzie delegację powitali: dyrektor szkoły Pan Jerzy Zabost, dyrektor Wydziału Edukacji, Kontroli i Zarządzania Jednostkami Pani Ilona Wężowska, przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Pan Marek Jędrzejczak. Grupa młodzieży z Solecznik zwiedziła szkołę, uczestniczyła w zajęciach języka polskiego, które poprowadził Pan Grzegorz Słoma. Program wizyty partnerskiej obejmował także działania mające na celu bliższe poznanie polskiej kultury zarówno w wymiarze narodowym, jak i regionalnym. W ramach wspólnych animacji, które prowadzili Pani Katarzyna Polak i Pan Jan Dutkiewicz z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, uczestnicy zadania mogli poznać łowickie stroje ludowe i regionalne tańce, piosenki.

Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Łodzi i Walewic. Młodzież wspólnie z opiekunami uczestniczyła w zajęciach w Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz obejrzała najnowszą wersję filmu „Chłopi”. Następnie wszyscy wspólnie udali się, by zwiedzić Pałac w Walewicach i Stadninę Koni w Walewicach. Wieczorem grupa z Solecznik miała możliwość wzięcia udziału w zajęciach z tworzenia łowickiej wycinanki.

Kilkudniowy pobyt upłynął bardzo szybko, a w czasie jego trwania młodzież z ZSP nr 2 CKZ im. Tadeusza Kościuszki i uczniowie Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach bardzo się zaprzyjaźnili. Jak sami mówili: „Żal wyjeżdżać z kraju, gdzie człowiek ma swoje korzenie”…

Iwona Wiankowska, Grzegorz Słoma