„- Straszna rzecz, gniew całego narodu, straszna! – - Juści, ale głupia i zła, i niesprawiedliwa!”

20.10.2023 11:46

Film „Chłopi” podpił serca również uczniów szkoły na Blichu!

Wkrótce po wejściu do polskich kin filmu „Chłopi”, co nastąpiło 13 października 2023 r., uczniowie klas V i IV technikum agrobiznesu, technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum logistycznego oraz technikum informatycznego wraz z wychowawcami z zainteresowaniem obejrzeli tę adaptację powieści Stanisława Wł. Reymonta. Powieść ta powstała na podstawie wnikliwej obserwacji życia ludności mieszkającej w niedalekich Lipcach Reymontowskich w XIX w. i została nagrodzona nagrodą Nobla.

Autorzy filmu głównie skupili się na nieakceptowanej, więc skrywanej namiętności i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem. Niestety ta historia dla głównej bohaterki – młodej i pięknej Jagny, kończy się tragicznie. Niestety wiele poruszonych wątków jest uniwersalnych i nadal aktualnych.

Twórcami tego dramatu są Hugh Welchman i DK Welchman. Dwójka reżyserów zebrała ekipę ponad stu malarzy i animatorów, którzy przez cztery lata pracowali nad tym, aby oddać każdy kadr filmowy w formie malarskiej. "Chłopi" powstali bowiem najpierw jako film aktorski, a następnie opracowano metodę animacji zamieniającą każdy kadr w małe dzieło sztuki.

Oficjalnie ogłoszono, że „Chłopi” są polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Uwagę zwraca świetna obsada: Kamila Urzędowska – Jagna Paczesiówna, Robert Gulaczyk – Antek Boryna, Mirosław Baka – Maciej Boryna, Sonia Mietielica – Hanka Borynowa, Ewa Kasprzyk – Marcjanna Pacześ, Dorota Stalińska – Jagustynka, Małgorzata Kożuchowska – Organiścina i inni.

Elżbieta Wojtyna, Edyta Kłak, Paulina Dróżdż, Agnieszka Leśniewska