Duże osiągnięcie szkoły z Blichu w konkursie o Papieżu Polaku

2.06.2009 0:00

"Wy jesteście przyszłością świata!
Wy jesteście nadzieją Kościoła!
Wy jesteście moją nadzieją! (…)"

Młodzież z Blichu uczestniczyła w V edycji konkursu papieskiego "Papież o Młodych, Młodzi o Papieżu". Tegoroczna edycja zbiegła się z 10 rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II do Łowicza. Jak mówi nauczyciel religii Piotr Sumiński, tym bardziej była to okazja, aby zachęcić młodzież z ZSP 2 do udziału w tym konkursie, by zainteresować młodzież osobą i nauczaniem Jana Pawła II, a zwłaszcza przesłaniem, jakie skierował Ojciec Święty do Młodych. Głównym celem tego Konkursu było rozpowszechnienie bogactwa myśli i czynu krakowskiego kardynała, naszego rodaka oraz charyzmatycznego papieża Jana Pawła II. Ten konkurs był swoistą lekcją historii i patriotyzmu, inicjatywą kształtującą twórcze myślenie oraz możliwością skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem Jana Pawła II.

Szkoła z Blichu odniosła w tym konkursie sukces jako szkoła. Została zakwalifikowana do nagrody specjalnej dla szkoły, której uczniowie byli najliczniej reprezentowani w I etapie (teście, który odbył się on-line 18 marca 2009 r.). 18 maja 2009 r. w Galerii Duszpasterstwa Akademickiego w Łodzi przy ul. Skorupki 5 przedstawiciele ZSP 2 w Łowiczu: pan Piotr Sumiński - nauczyciel religii, Aleksandra Pawlina z III klasy Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz Mateusz Krawczyk z II klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa odebrali "Nagrodę dla szkoły" w postaci zestawu książek. Szkoła z Blichu okazała się najlepsza w całym regionie łódzkim i znalazła się w pierwszej dziesiątce w Polsce, bo konkurs obejmował obszar całego kraju. Pan Piotr Sumiński okazał się najlepszym nauczycielem opiekunem w regionie łódzkim, którego uczniowie uczestniczący w Konkursie uzyskali najwyższą sumaryczną ilość punktów w I etapie. Tutaj nagrodą również był zestaw książek. W skali kraju był to ósmy wynik. W regionie łódzkim w Konkursie Papieskim "Papież o Młodych, Młodzi o Papieżu" brało udział 283 uczniów. W całym kraju ok. 5 tysięcy osób. Mateusz Krawczyk z Blichu za udział w V edycji tego Konkursu otrzymał wyróżnienie, dyplom oraz bardzo bogaty zestaw książek. Jest to naprawdę dobry wynik. Tym bardziej, że konkurs odbywał się w formie on-line (w formie elektronicznej), a Mateusz nie posiada w domu dostępu do Internetu.

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Arcybiskup Łódzki - Władysław Ziółek. Patronat medialny w regionie łódzkim sprawowała TVP, Radio VOX, Dziennik Łódzki, Radio Łódź, Telewizja TOYA. Uczniowie z Blichu wraz z panem Piotrem Sumińskim stwierdzili, że miło byłoby wygrać wycieczkę do Rzymu, laptopa, czy aparat cyfrowy, ale nic nie zastąpi radości z tego, że mogli zdobyć ogrom wiedzy na temat naszego słynnego Rodaka Jana Pawła II. Tego im i nikt nie odbierze.

Głównym organizatorem konkursu była Fundacja Instytut Tertio Millennio, która została powołana m.in. do popularyzowania treści społecznego nauczania Kościoła, a w szczególności upowszechniania i komentowania nauczania Jana Pawła II.

Piotr Sumiński