Agrobiznes z górnej półki

21.09.2023 20:18

Blichowskim uczniom jest łatwiej prowadzić własne przedsiębiorstwa.

Wrzesień 2023 na Blichu jest pełen wydarzeń. Od razu na początku roku szkolnego postawiliśmy na edukacyjne nowości w branży rolniczej. 8 i 11 września br. uczniowie z klasy V technikum agrobiznesu i technikum mechanizacji rolnictwa uczestniczyli w 2-dniowym szkoleniu i poznali odpowiedź na pytanie „Jakie technologie należy zastosować jeszcze w tym roku w gospodarstwach rodzinnych, aby otrzymać dopłaty do produkcji w 2024 r.?” Było to możliwe dzięki panu Krzysztofowi Igielskiemu, kierownikowi Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych w Łowiczu, który będąc absolwentem naszego technikum agrobiznesu, systematycznie przyczynia się do organizacji kursów i informowania o nowościach osoby, które mają zamiar prowadzić własne przedsiębiorstwa na obszarach wiejskich.

19 września br. zainwestowaliśmy w umiejętności wykonywania zdrowych przetworów z mięs i produkcji olejów. Uczniowie z klasy 5 LAp, czyli technikum agrobiznesu i technikum logistycznego uczestniczyli w interesujących warsztatach w ŁODR w Bratoszewicach. Zajęcia odbyły się w ramach projektu, którego celem jest stworzenie możliwości dodatkowego dochodu w gospodarstwach rolnych. Rolnicy w swoich małych przetwórniach mogą wytwarzać żywność z górnej półki i sprzedawać bezpośrednio konsumentom. Można dostać na te przedsięwzięcia dofinansowanie. Żeby jednak sięgnąć po dodatkowe i niemałe środki, trzeba opracować biznesplan planowanego przedsięwzięcia, a tego z kolei uczymy na szkolnych lekcjach …. w technikum agrobiznesu.

Elżbieta Wojtyna