Japończycy gościli w szkole na Blichu.

24.10.2012 8:14

Dnia  22.10 .2012r. o godz. 17.00 do Zespołu Szkół  Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki  znajdującego się przy ul.  Blich 10 w Łowiczu, przybyła ekipa telewizyjna BS Fuji z odległej Japonii. Goście przyjechali do nas ze stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni.  Dodajmy, że Tokio (jap.  東京都 ) – jest  stolicą  Japonii, znajduje się nad Oceanem Spokojnym (szczegółowo geograficznie to Zatoka Tokijska) na  wyspie zwanej  Honsiu. Jest to główny ośrodek największego zespołu miejskiego świata ( tzw. metropolis Wielkie Tokio)

Unikalna kultura i  folklor naszego regionu sprowadziły  filmowców   do  Łowicza,   gdyż tu od ponad 60 lat funkcjonuje  promując  stroje,  przyśpiewki,  charakterystyczną  muzykę  ludową i całą  kulturę  regionu  łowickiego  szkolny  Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”.  Przed nagraniem  materiału filmowego odbyło się robocze spotkanie  reżysera TV  Tokio i  asystentów z  kierownictwem  ZPiT  „Blichowiacy”.  W spotkaniu tym uczestniczyła także tłumaczka jez.  japońskiego  pani    Jolanta Siemińska,  która jest jednocześnie pracownikiem TV  BS Fuji  z Tokio  na Polskę .  Japończycy z  zaciekawieniem  wysłuchali  krótkiej  historii szkoły  oraz  ZPiT „Blichowiacy”, którą przedstawił   dyrektor  Mirosław Kret. Mówił także, że „Blichowiacy”  występowali i  występują  na różnych  scenach  regionalnych,  ogólnopolskich i międzynarodowych firmowanych przez  CIOFF.    W rozmowie poinformował, że w sierpniu  br.   zespół  występował  na  XXI  Międzynarodowym  Festiwalu Muzyki  Folklorystycznej w Strzegomiu, gdzie zebrał bardzo wysokie noty.  Rywalizując z zespołami   z Chile, Meksyku, Rosji , Portugalii, Turcji   i innych.  Pani  choreograf   Katarzyna  Korzeniowska -  Kilo  omówiła szczegółowo  proponowany materiał  przeznaczony   do nagrania, przedstawiła  nową  choreografię  własnego  autorstwa,   skupiając  uwagę  ekipy filmowej na I i  III  części tzw.  Suity   Łowickiej,  w skład której  wchodzą  charakterystyczne tańce naszego regionu.  Japończycy najbardziej  zainteresowani byli  oberkiem i  polką .  Kierownik  muzyczny  Daniel Bogusz  zapoznał  zgromadzonych  z programem muzycznym oraz  scharakteryzował   instrumenty muzyczne, na których wykonywana jest  muzyka ludowa regionu łowickiego.   Omówił  także  skład  kapeli,   zespołu  tancerzy i   chóru. Dodajmy,  że  w czasie wczorajszego  koncertu  przed Japończykami wystąpiło  ponad  40  młodych artystów z Blichowskiej szkoły.

Występ oraz nagranie przebiegły  bardzo pomyślnie,    obyło się bez  tzw.  dublowania scen filmowych. Świadczy to o wysokim  poziomie artystycznym  członków zespołu.  Świadkami  nagrania była lokalna prasa oraz przedstawiciele Urzędu Miasta  i Powiatu Łowickiego,  z którymi „Blichowiacy”  współpracują. Po nagraniu  wykonano  wspólną   pamiątkową fotografię oraz wymieniono się  nawzajem regionalnymi upominkami  tokijskimi i łowickimi.  Na zakończenie reżyser nagrania   TV  BS  Fuji     zapowiedział,   że  program w telewizji   będzie można obejrzeć   na antenie  w Tokio  pod koniec  listopada , wtedy też przekaże specjalną informację dla naszych   „Blichowiaków” , aby  osoby chętne mogły zobaczyć swój własny występ.

Daniel Bogusz, Piotr Sumiński