Wycieczka do Niepokalanowa i Żelazowej Woli

29.09.2022 21:19

W czwartek 28. września odbyła się wycieczka uczniów z klasy IV TLAp i III TMp do Niepokalanowa i Żelazowej Woli, wraz z opiekunami p. Lindą Jakubowską i p. Emilią Adamowicz.

Zwiedzanie Sanktuarium w Niepokalanowie rozpoczęliśmy od Muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbe. W muzeum znajduje się stała wystawa, a w niej wiele interesujących eksponatów poświęconych życiu i działalności świętego. Ojcowie Franciszkanie zaprosili młodzież do obejrzenia wyjątkowego miejsca – celi świętego Maksymiliana, w której mieszkał osobiście po powrocie z Japonii. W celi znajdują się relikwie II. stopnia św. Maksymiliana, jego habit i inne rzeczy osobiste. Następnie poszliśmy do drewnianej Kaplicy Św. Maksymiliana, która była pierwszym budynkiem na placu, wykonanym przez zakonników przed wojną. Zwiedziliśmy także Muzeum Straży Pożarnej, bardzo bogate w różnorodny sprzęt pożarniczy oraz wozy strażackie, a wśród nich zabytkowy konny wóz strażacki. Straż Pożarna w Niepokalanowie to nie tylko muzeum. OSP w Niepokalanowie jest związana z powołaniem zakonnym, ponieważ wszyscy należący do niej są braćmi zakonnymi. Straż zakonna została założona w 1931 r. z inicjatywy św. Maksymiliana. Młodzież zobaczyła także dwa samochody – papa mobile, którymi Ojciec Święty Jan Paweł II podróżował podczas pielgrzymek w Polsce, to była ciekawostka dla miłośników motoryzacji. O godz. 11:00 wzięliśmy udział w Mszy świętej w Bazylice, podczas której kapłani modlili się także za naszych uczniów. Uczniowie obejrzeli również Panoramę Tysiąclecia. Jest to przedstawienie chrześcijańskiej historii Polski w formie ruchomej szopki. Począwszy od Piastów, aż do papieża św. Jana Pawła II, przed oczami widzów przesuwają się figury przedstawiające znanych i wielkich Polaków, władców i uczonych, wielu świętych, którzy są dumą Polski i Kościoła. W Żelazowej Woli uczniowie zwiedzili Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz krajobrazowy park. Słońce nie zawsze nam świeciło, ale pogoda na twarzach uczniów pozostawały.

Emilia Adamowicz