Czy wino im starsze, tym lepsze?

19.10.2021 20:10

W dniu 18.10.2021 uczniowe klasy 4 TTŻ wraz z opiekunem Olgą Kwapisz-Wojdą udali się do rodzinnej winnicy, państwa Frączyk, znajdującej się w Łasiecznikach.

Na początku spotkania właścicielka opowiedziała skąd wziął się pomysł na prowadzenie winnicy. Państwo Frączyk założyli winnice z pasji, która przerodziła się w biznes. Winorośle w dwóch odmianach biała Seyval Blan i czerwona Leon Millot zostały sprowadzone z Francji. Właściciele winnicy wyspecjalizowali się w produkcji win półwytrawnych oraz białego wina musującego. Pani Ewa Frączyk jako ciekawostkę podała, że bukiet ich win jest zmienny i zależy od panujących warunków atmosferycznych. Po obejrzeniu i wysłuchaniu ciekawostek dotyczących uprawy i zbiorów winogron przyszedł czas na zapoznanie z procesem technologicznym produkcji win. Uczniowie mogli zobaczyć podstawowe maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesie wytwarzania win, zbiorniki fermentacyjne , leżakownię, zapoznali się również z warunkami magazynowania win. Pani Ewa Frączyk opowiedziała skąd wzięła się nazwa winnicy oraz pokazała rodzaje etykiet, które są umieszczane na butelce. Na uwagę zasługuje fakt, że Państwo Frączyk mają na swoim koncie wygraną, w 2017 roku wzięli udział w XV Konkursie Win Domowych i zdobyli w 2 miejsce.

Zwieńczeniem pobytu w winnicy było wspólne grillowanie.

Olga Kwapisz - Wojda