Szkoła na Blichu po eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

23.04.2012 20:16

W dniu 20 kwietnia 2012 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się Eliminacje Okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Organizatorem Olimpiady jest Akademia Podlaska w Siedlcach działająca w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Środowiska. Olimpiada jest współzawodnictwem z zakresu szeroko pojętej wiedzy rolniczej - teoretycznej i praktycznej. Jej ideą jest ukazanie młodzieży szkół średnich zadań stojących przed tym jednym z najważniejszych działów gospodarki narodowej, rozszerzenie jej zainteresowań różnorodnymi formami postępu w rolnictwie (biologicznego, technicznego, organizacyjnego, ekonomicznego i społecznego) oraz wzmocnienie więzi emocjonalnych z produkcją rolniczą, miejscem przyszłej pracy młodego rolnika, co ma wyjątkowe znaczenie we właściwym wykonywaniu zawodu. Olimpiada prowadzona jest równocześnie w 9 blokach tematycznych takich jak: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo (warzywnictwo, sadownictwo, kwiaciarstwo), ochrona i inżynieria środowiska, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu. Olimpiada jest trzystopniowa i obejmuje:

I stopień - zawody szkolne,

II stopień - zawody okręgowe (międzywojewódzkie),

III stopień - zawody centralne.

Na wszystkich stopniach przewiduje się: eliminacje pisemne, eliminacje praktyczne.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu reprezentowali następujący uczniowie w 6 blokach tematycznych:

1. Maciej Nowakowski                           klasa IIIa TMR
  2. Michał Wilk                                      klasa IV TMR
  3. Anna Graszka                                  klasa IV TAg
  4. Agnieszka Wojda                              klasa IV TAg
  5. Katarzyna Patrycja Rolewska              klasa III TAg
  6. Dominika Krysztofiak                        klasa III TŻ i GD
  7. Łukasz Zabost                                 klasa III TAg
  8. Martyna Gajda                                 klasa III TTW

Uczniowie pisali test złożony z 60 zadań, natomiast w części praktycznej wykonywali trzy zadania obejmujące wiedzę i umiejętności z zakresu bloku tematycznego.

Do finału centralnego zakwalifikowało się 27 uczestników z 169 uczniów szkół Okręgu Warszawskiego. W ostatecznej kwalifikacji do finału centralnego zostali zakwalifikowani następujący nasi najlepsi uczniowie zajmując następujące miejsca w swoim bloku:

Blok produkcji zwierzęcej:

I miejsce - Katarzyna Patrycja Rolewska,

Opiekunem bloku jest nauczyciel przedmiotów zawodowych – mgr inż. Agnieszka Brzozowska

Blok mechanizacji rolnictwa:

III miejsce - Maciej Nowakowski,.

Opiekunami bloku są nauczyciele przedmiotów zawodowych - mgr inż. Mariusz Szewczyk i mgr inż. Stanisław Pietrzak

Blok ogrodnictwo:

V miejsce punktowane - Martyna Gajda,

Opiekunami bloku są nauczyciele przedmiotów zawodowych - mgr inż. Stanisław Pietrzak i mgr inż. Anna Kowalska

Pozostali nasi uczniowie zajęli miejsca tuż za podium, co wpłynęło na wyróżnienie naszej szkoły drugim miejscem w rankingu szkół biorących udział w eliminacjach Okręgu Warszawskiego XXXVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Eliminacje centralne odbędą się 01 -02 czerwca 2012 r. w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Miętnem koło Garwolina.

Stanisław Pietrzak