Niezapomniana lekcja historii i atrakcyjna lekcja W-fu

18.02.2020 9:16

17 lutego 2020r. uczniowie klasy 2 TIB oraz 2 TIA pod opieką p. Moniki Danych oraz p. Anny Kosmowskiej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Uczniowie wzięli udział w dwugodzinnym spacerze po Wojskowym Cmentarzu Powązki oraz Starym Cmentarzu Powązkowskim. Ten ostatni zajmuje powierzchnię 44 ha, czyli tyle co Watykan. W związku z powyższym są jeszcze miejsca, których nie udało nam się odwiedzić. Mieliśmy jednak okazję wspominać historię pochylając się nad grobami:

• polskich prezydentów (np. Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego),
  • ofiar II wojny światowej (pomordowanych w obozach koncentracyjnych oraz w Katyniu, żołnierzy AK, cichociemnych, żołnierzy Batalionów Chłopskich, poległych w powstaniu Warszawskim, żołnierzy Szarych Szeregów, harcerek i sanitariuszek, deportowanych do prac niewolniczych),
  • polskich pisarzy ( Juliana Tuwima, Tadeusza Borowskiego, Zofii Nałkowskiej, Marii Dąbrowskiej, Władysława Reymonta – polskiego noblistę, Leopolda Staffa )
  • polskich olimpijczyków (Kamili Skolimowskiej, Andrzeja Piątkowskiego, Witolda Woyda, Ireny Szewińskiej)
  • sławnego matematyka Wacława Sierpińskiego (to m.in. on rozszyfrowywał rozkazy przekazywane do armii czerwonej przyczyniając się do zwycięstwa polskiej armii tzw. „Cudu nad Wisłą” w 1920 r., jego nazwiskiem nazwano krater na księżycu doceniając zasługi dla nauki) oraz
  • Irenę Sendlerową (której 110 rocznicę urodzin obchodziliśmy w sobotę 15 lutego, odznaczoną za uratowanie ponad 2,5 tys. dzieci żydowskich tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata),
  • polskich artystów (między innymi Czesława Niemena) i wielu innych.

Kolejnym atrakcyjnym punktem programu były zajęcia W-fu odbywające się na trampolinach, które rozpoczęły się od ćwiczeń rozciągających. Po zakończonych ćwiczeniach pod okiem instruktorów uczniowie mogli swobodnie korzystać z przygotowanych na miejscu atrakcji. Wszyscy bawili się znakomicie.

Po tylu atrakcjach przyszedł czas na wspólny posiłek, po którym udaliśmy się w drogę powrotną.

Monika Danych