Światowe Centrum Logistyki- Amazon i multimedialne wizualizacje Bramy Poznania ICHOT- logistycy z Blichu na wycieczce edukacyjno – krajoznawczej w Poznaniu.

9.12.2019 18:14

W dniu 5 grudnia 2019 r. uczniowie z klasy II „A” kształcącej w zawodzie technik logistyk, wraz z organizatorami Panią Magdaleną Piechowską- Malińską i Panem Grzegorzem Słomą, uczestniczyli w wycieczce do Poznania.

Celem było poszerzenie wiadomości z zakresu logistyki- zawodu, którego uczą się w szkole na Blichu. Jako pierwsze odwiedzili światowe Centrum Logistyki Amazon. Firma została założony przez Jeffa Bezosa w 1994 r. Na początku Amazon był księgarnią internetową, z upływem czasu jej asortyment poszerzył się o DVD, sprzęt komputerowy, sprzęt elektroniczny, meble, towary spożywcze i wiele innych. Oddziały Amazonu działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii, Polsce i w innych państwach. Dostarczenie zamówionego towaru jest możliwe na całym świecie. W roku 2019 firma Amazon zajęła 4 miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw handlowych świata. Trzy pierwsze centra dystrybucyjne Amazon w Polsce zostały otwarte w październiku 2014 r. w Bielanach Wrocławskich oraz w Sadach pod Poznaniem, w końcu 2017 r. uruchomiono centra dystrybucyjne w Sosnowcu i w okolicach Szczecina, a w 2019 w Okmianach koło Bolesławca oraz w Pawlikowicach pod Pabianicami. Logistycy z Blichu odwiedzili firmę mającą siedzibę w Sadach. Po przybyciu na miejsce, zostali powitani przez Pana Tomasza Wojcieszyńskiego oraz Jego współpracowników. Po krótkim instruktażu szkoleniowym otrzymali zestawy tour-guide i udali się na zwiedzanie centrum logistycznego. Instruktor fachowo przedstawił zagadnienia z zakresu logistyki, pokazał różne działy; od tych zajmujących się przeładunkami, pakowaniem towarów, sortowaniem przesyłek, po stołówkę, pomieszczenia socjalne, biurowe. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z działaniem wielu urządzeń wykorzystywanych w logistyce. Oglądali pracę jednego ze 175 oddziałów firmy w najwyższym sezonie sprzedaży. W dniu 4 grudnia 2019 r. , jak poinformował Pan Tomasz Wojcieszyński, padł rekord wysyłek- było ich w ciągu doby 1.130.000! Firma w Sadach koło Poznania zatrudnia na stałe 4000 osób, sezonowo dodatkowo 3500 osób. Wielkość Centrum Logistycznego Amazon, organizacja pracy, wywarły duże wrażenie na odwiedzających to miejsce. Po zwiedzeniu firmy uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się w pracy. Jako zadanie otrzymali spakowanie upominków, które firma przeznaczyła dla każdego uczestnika wycieczki. Młodzi logistycy wykazali się bardzo dobra znajomością obsługi skanera, sprawnie pakowali prezenty, właściwie naklejając etykiety i kody. Kolejnym punktem programu była Brama Poznania ICHOT. Miejsce to prezentuje historię Ostrowa Tumskiego. Znajduje się na Śródce w pobliżu mostu Jordana, jest połączone z Ostrowem Tumskim kładką przebiegającą nad rzeką Cybiną. Nowoczesne ekspozycje, wizualizacje, możliwość swobodnego poruszania się we własnym tempie, z przewodnikiem audio, bardzo podobały się młodzieży. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali ekspozycje. Następnie wszyscy wspólnie udali się na krótki spacer uliczkami Poznania. Był to kolejny edukacyjno- krajoznawczy wyjazd uczniów z Blichu. Jak sami mówią; „Warto poznawać nowe miejsca, zarówno te, gdzie człowiek uczy się zawodu, jak i obiekty kultury i sztuki, bo dzięki temu poszerza się wiedzę z rożnych dziedzin”.

Magdalena Piechowska- Malińska, Grzegorz Słoma