Laureaci w konkursie rolniczym

25.03.2012 20:03

Trzech uczniów z ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu: Katarzyna Rolewska z kl. 3 Technikum Agrobiznesu, Łukasz Stańczyk oraz Przemysław Śmieszek z kl. 4 Technikum Mechanizacji Rolnictwa zostało LAURETAMI XV Ogólnopolskiego Konkursu „Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?

Po raz kolejny kreatywni, zdolni i zainteresowani rolnictwem uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli szansę na wygranie indeksów rolniczych uczelni wyższych.
Ten wyczyn udał się Katarzynie Rolewskiej, Łukaszowi Stańczykowi i Przemysławowi Śmieszkowi z blichowskiej szkoły. Jeszcze nigdy w historii ZSP nr 2 w Łowiczu nie udało się zdobyć indeksów wszystkim uczniom, którzy brali udział w tym Konkursie. Tym większy jest to sukces szkoły.

Konkurs składał się z dwóch etapów:

1. Pierwszy etap polegał na przygotowaniu przez uczestnika projektu modernizacji dowolnego, rzeczywiście istniejącego, gospodarstwa rolnego. Tematy projektów naszych uczniów były następujące:

Katarzyna Rolewska – „Wdrażanie ekologicznej produkcji ziół szansą rozwoju gospodarstwa”,

Łukasz Stańczyk – "Usługi w zakresie mechaniki maszyn i urządzeń rolniczych alternatywnym źródłem dochodu w rodzinnym gospodarstwie rolniczym",

Przemysław Śmieszek – "Wzrost opłacalności produkcji trzody chlewnej poprzez zmianę sposobu wytwarzania z cyklu otwartego na cykl zamknięty w rodzinnym gospodarstwie rolniczym".

2. Etap drugi - to finał ustny, na który zostali zaproszeni autorzy najlepszych prac, wśród których znaleźli się nasi uczniowie. Podczas finału komisja przeprowadziła
z nimi rozmowy na temat przygotowanych przez nich projektów. Podczas swoich wystąpień uczestnicy finału Konkursu przygotowali 10-minutową prezentację opracowanego przez siebie projektu, a następnie odpowiadali na pytania stawiane przez komisję egzaminacyjną złożoną z naukowców specjalizujących się w różnych dziedzinach wiedzy rolniczej. Zadawane pytania były problemowe, uczniowie musieli wykazać się znajomością nie tylko własnej pracy, ale także orientacją w obecnej sytuacji rolniczo-ekonomicznej w Polsce, Europie a nawet w USA.

Przemek Śmieszek  z IV klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa zajął 4 miejsce, Łukasz Stańczyk z tej samej klasy - 5 miejsce, a Katarzyna Rolewska z kl. III Technikum Agrobiznesu - miejsce 6. Cała trójka uzyskała tytuł LAUREATA i ma prawo do studiowania na dowolnie wybranej uczelni rolniczej, na wybranym przez siebie kierunku studiów, lub zgodnie z decyzją Senatów danych uczelni. Blichowscy uczniowie mają do wyboru następujące szkoły wyższe: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Katarzynę Rolewską przygotowywał p. Jerzy Zabost., Łukasza Stańczyka  i Przemka Śmieszka  p. Elżbieta Wojtyna.

Piotr Sumiński