„Łowicz w drodze do Niepodległej” – lekcja historii w Muzeum w Łowiczu

3.12.2018 11:39

W dniu 30 listopada 2018 roku klasa III TAM pod opieką wychowawczyni Pauliny Dróżdż wzięła udział w lekcji historii w Muzeum w Łowiczu. Uczniowie wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną pt: „ Łowicz w drodze do Niepodległej – środowiska polityczne, czyn zbrojny w Łowiczu 11 listopada 1918r.”

Młodzież zwiedziła również  wystawę „Drogi do Niepodległości”. Uczniowie mieli okazję poznać wiele interesujących faktów z ówczesnej historii Łowicza, obejrzeć zdjęcia oraz dokumenty związane z tym okresem. Z zainteresowaniem wysłuchali historii Legionów Polskich. Najciekawsze okazały się jednak informacje na temat trzech postaci związanych z naszym miastem: Stefana Cieślaka - legionisty, komendanta IX obwodu POW w Łowiczu rozbrajającego Niemców w 1918 r;Stanisława Rotstada, łowickiego pediatry, który 10 listopada 1918 r. brał udział w rozbrajaniu Niemców, a 11 listopada 1918r. pełnił honory dowódcy pierwszej warty przed Pałacem Radziwiłłowskim na Krakowskim Przedmieściu oraz Jana Gumińskiego pochodzącego z Nieborowa żołnierza I Brygady Legionów Polskich.

Paulina Dróżdż