"Wysoce zjadliwa grypa ptaków - zasady i znaczenie skutecznej ochrony drobiu przed zakażeniem”1

13.11.2018 21:31

Dnia 13 listopada 2018 roku uczniowie klasy IV i I technikum agrobiznesu pod opieką pani profesor Anny Kowalskiej  uczestniczyli w kolejnym szkoleniu w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Uczniowie wzięli udział w trzech wykładach. Temat pierwszego z nich brzmiał: „Wysoce zjadliwa grypa ptaków - zasady i znaczenie skutecznej ochrony drobiu przed zakażeniem”, który prowadziła  dr Ewa Lech oraz Katarzyna Leszczyńska.

Ptasia grypa jest to ostra choroba zakaźna, występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez wirusa typu A, najbardziej popularnym podtypem jest H5 lub H7. Występowanie tego wirusa jest nasilone w okresie zimowym, ponieważ ten wirus jest odporny na niskie temperatury, a w podwyższonych temperaturach szybciej traci swoją zakażalność. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się, że najważniejsza w walce z wirusem jest bioasekuracja, za którą odpowiedzialny jest hodowca, a z tym jest problem, ponieważ rolnicy nie są zbyt chętni do jej stosowania. Głównymi czynnikami ułatwiającymi przedostanie się wirusa grypy do gospodarstwa są: niewłaściwa lokalizacja, np. w pobliżu stawu, lasu, brak zasady all in / all out, brak stosowania mat dezynsekcyjnych, obsługiwanie drobiu przez osoby mające kontakt z ptakami zarażonymi, niewłaściwe zabezpieczenie paszy przed dostępem zarażonych zwierząt. Wirus ten jest bardzo niebezpieczny, ponieważ śmiertelność jest bardzo wysoka, jednak prawidłowe stosowanie się do zasad bioasekuracji może zapobiec przedostania się tego wirusa do naszego gospodarstwa.

Następne 2 wykłady dotyczyły tematów: "Jak uzyskać lepsze wyniki w hodowli drobiu - system ogrzewania” oraz ubezpieczeń dla rolnictwa.

Szkolenie w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach dało nam możliwość poszerzenia wiedzy, która przyda się nam podczas działalności związanej z agrobiznesem.

autor: Michał Bogusz z IV klasy TAŻ, zdjęcia: Sylwia Sapińska z IV klasy TAŻ