Zajęcia plenerowe uczniów z Blichu

27.03.2009 0:00

Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 RCKU im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu dnia 27 marca 2009 roku uczestniczyła w bezpłatnych, ciekawych zajęciach, które w formie wycieczki krajoznawczej przygotowała PWSZ w Skierniewicach w ramach Festiwalu Nauki trwającego w dniach 23.03-03.04.2009.

Nietypowa lekcja w terenie była okazją do poznania walorów przyrodniczych i kulturowych Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Pani dr Anna Traut-Seliga, która prowadziła zajęcia, w ciekawy sposób opowiadała o faunie i florze terenów Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Młodzież miała okazję zobaczyć w Paplinie stary dwór z XVI wieku. Następnie zwiedziła w miejscowości Jeruzal kościół zwany "Miejscem mocy". Później uczniowie poznali historię doliny rzeki Rawki - rezerwatu przyrody i obszaru Natura 2000. Można tam spotkać wiele ciekawych gatunków roślin łąkowych oraz bardzo rzadkie ptaki: derkacze, żurawie, ortolany, które mają swoje gniazda na tym terenie. Jest to obszar wyróżniający się w skali Europy pod względem flory i fauny. Kolejnymi miejscami, które odwiedzili uczniowie z Blichu były: Arkadia i Nieborów. Tam też poznali zasady tworzenia ogrodów, które znajdowały się obok pałacu. Jednym z takich był park w stylu francuskim w Nieborowie i romantyczny ogród w Arkadii.
Młodzież  stwierdziła, że tego typu zajęcia poszerzają wiedzę nie tylko z przedmiotów przyrodniczych, ale także i humanistycznych.

Grzegorz Słoma