Nauczyciele z Blichu we Francji w celu wymiany doświadczeń

12.12.2011 0:00

W dniach: 06.12.2011r. - 10. 12. 2011r. pani Edyta Kłak - nauczyciel przedmiotów zawodowych i pani Anna Tomczak - nauczyciel języka angielskiego, uczestniczyły w wizycie przygotowawczej we Francji, mieście Lyon, w szkole zawodowej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”. Wizyta dotyczyła napisania programu w celu pozyskania środków na wymianę młodzieży szkolnej między partnerskimi krajami, które zgłosiły chęć współpracy. Do programu zgłosiły się następujące państwa: Polska, Słowenia, Słowacja, Czechy, Hiszpania i Turcja. Na spotkaniu ustalone zostały podstawowe cele projektu, dotyczące między innymi:

  • nauki języka angielskiego z uwzględnieniem słownictwa specjalistycznego zawodowego;
  • zapoznanie się z systemem nauczania w innych krajach;
  • umiejętność pracy w zespołach międzynarodowych;
  • porównanie treści materiałów nauczania i metod nauczania w różnych krajach;
  • wymiana doświadczeń zawodowych między nauczycielami z poszczególnych państw;
  • nauka pracy metodą projektów;
  • zwiedzanie pracowni zawodowych w różnych krajach;
  • prowadzenie wybranych lekcji z przedmiotów zawodowych w języku angielskim;
  • nawiązanie nowych kontaktów wśród młodzieży z innych państw;
  • zwiedzanie krajów partnerskich;
  • poznanie innych kultur i zachowań w społeczeństwie państw partnerskich.

Projekt ma być tak opracowany, aby każdy kraj partnerski przedstawił produkcję określonego produktu od pozyskania surowca (pole) do wyrobu gotowego (konsumpcja). Każdy partner projektu ma być odpowiedzialny za produkcję jednego wyrobu gotowego. Polska dała propozycję przetwarzania jabłek.

W projekcie duży nacisk został położony na ekologię (ograniczanie zużycia papieru, wody i prądu elektrycznego w procesach technologicznych, a także kompostowanie odpadów spożywczych). Projekt ma obejmować 2 lata, tj. 2012/ 2013 oraz 2013/2014.

Strona francuska podjęła się sfinalizowania wniosku końcowego i wysłania go do agencji unijnej o dofinansowanie.

Praca była bardzo owocna, współpraca z nauczycielami francuskimi bardzo dobra. Wszystko odbyło się w przyjaznej atmosferze.

Nauczycielki miały możliwość zapoznania się z systemem nauczania w szkole francuskiej oraz z pracowniami technologicznymi, które są wyposażone w bardzo profesjonalny sprzęt. Ponadto zwiedziły miasto Lyon i uczestniczyły w „Święcie światła”, które jest charakterystycznym wydarzeniem w tym mieście, a polega na dekorowaniu miasta barwnymi światełkami, układaniu kompozycji z różnych świateł na ścianach budynku, rzece i mostach. Mieszkańcy na parapetach okien i balkonach wystawiają barwne lampiony. Daje to niesamowite wrażenie.

Teraz tylko należy czkać na efekty tej współpracy, a więc, czy wniosek przejdzie akceptację Unii Europejskiej i czy nasza młodzież będzie miała szansę wyjechać w ramach tego projektu.

Edyta Kłak