Radość zgromadzonych nagrodą za zorganizowanie III Pikniku na Blichu!!!

10.06.2018 16:08

10.06.2018 r. w godz. 11–17 na terenie ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu odbył się III Piknik na Blichu. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Łowicki Krzysztof Figat.

To wyczekiwane przez wszystkich wydarzenie odbyło się w tym roku pod hasłem: Prezentacja rolnictwa precyzyjnego z wykorzystaniem urządzeń i maszyn rolniczych.

Podczas pokazu prac polowych z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej i rolnictwa precyzyjnego zaprezentowany został najnowocześniejszy park maszynowy wystawiony przez: ZSP nr 2 RCKUiP oraz firmy: Agroskład dealer marki New Holland, Polsad dealer marki Kubota, Techpom dealer marek CASE, STEYR oraz „Woźniak” Zbigniew Woźniak, „ROMAX” Dariusz Gołębiewski, „DANZAP” – Zbigniew Zawiślak, HARDI POLSKA, PIONIER POLSKA, UNIA GrOup Polska.

Swój sprzęt wystawiali również: AGRO-PLUS – Wiesław Zaborowski, Agroma w Poznaniu – oddział w Kutnie, Adi Spaw, TONEX – Tomasz Kapusta, Mar-Trans, AGRO- Anita i Piotr Lesiakowie, GRANUM – Oddział w Łowiczu, „SERWOL” w Łowiczu.

Uwagę gości przykuł mini-pokaz prac polowych z  udziałem legendarnych ciągników i maszyn rolniczych Polskiej wsi zaprezentowany przez nauczycieli, pracowników, uczniów i przyjaciół Szkoły Blichowskiej. Legendarnymi  30 czy tez 60 doskonale orali m.in. Starosta Pan Krzysztof Figat czy też Wicedyrektor placówki Pan Janusz Wróbel, a tuż za nimi pracownicy, uczniowie oraz przyjaciele szkoły. Jednolite zielone koszulki spajały kierujących parkiem maszyn dawnych, a  poczucie humoru prowadzącego pokaz kierownika gospodarczego Pana Marka Lesiaka  przydawało pokazowi wesołego charakteru.

Mobilną wymianę kół zaprezentowała firma Gas-Truck, zaś samochód wielozadaniowy do pielęgnacji i wycinki drzew oraz przygotowania terenów szczególnie zarośniętych pod uprawę firma Macro-Flora.

Nie zabrakło w tegorocznym pikniku również akcentu logistycznego. W pobliżu budynku C szkoły można było podziwiać ciągniki siodłowe firm Tonex, Mar-Trans, SawTrans, Andtrans i Trans-Fudi. Zebrane na placu pojazdy zasygnalizowały siłą klaksonów swoją ważną pozycję w transporcie.

Odwiedzający skorzystali również z fachowego doradztwa z zakresu uprawy i ochrony roślin. Mogli także indywidualnie porozmawiać z fachowcami na temat zastosowania poszczególnych maszyn, jak również osobiście testować ciągniki, ładowarki.

Uwagę wszystkich przyciągnęły i zaciekawiły punkty promocyjne i pokazy w wykonaniu 38 Dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej i 37 Sochaczewskiego dywizjon rakietowego Obrony Powietrznej. Pierwszy z nich prezentował armatę przeciwlotniczą ZU-23-2 przeznaczoną do celów lekko opancerzonych lub siły żywej, natomiast drugi dwie wyrzutnie ppzr "Grom", służące likwidacji lub rażeniu celów powietrznych na krótkich odległościach (do 5,5 km). Jest to broń opracowana przez inżynierów WAT w Warszawie.

Bogatą ofertą zainteresowały wszystkich obecnych lokalne firmy: OSM Łowicz, Maspex Agros Nova, Szkoła Języków Obcych Euroschool, piekarnia Marel z Dębowej Góry, Eurolpol z Klewkowa, Szmaragdowe Ogrody z Zacywilek, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt z Łowicza, Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej, Firma Nasienna GRANUM Sp. J., MC Czesław Majchrzak ze Zdun, Stowarzyszenie Amazonek Łowicz, Regionalne Koło Pszczelarzy w Łowiczu, SPA Wygoda i wiele innych.

W bogatym programie III Pikniku na Blichu, zaprezentowano ofertę edukacyjną ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu połączoną z dniem otwartym szkoły. Swoich przedstawicieli miały również wyższe uczelnie, np. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa ze Skierniewic. Bezpłatna naukę i różne kierunki kształcenia proponował również Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu.

Zgromadzona na boisku szkolnym publiczność, z zaciekawieniem przysłuchiwała się występowi muzycznemu Pana Jakuba Zaczkiewicza, koncertom ZPiT "Blichowiacy". Bardzo ciekawie zaprezentowała się także grupa taneczna DNA Dance Studio Łódź oraz Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa z Zielonej Góry. Dużą atrakcją był również koncert muzyki country zespołu "Teren C", który grał dla zgromadzonych gości jako ostatni.

Na wielbicieli roślin czekały kiermasze kwiatów, drzew ozdobnych i owocowych. Została także przeprowadzona akcja ekologiczna pod nazwą „Drzewko za makulaturę”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Oddając 3kg makulatury można było otrzymać jedną sadzonkę. Rozdano aż 878 sztuk roślin, co jednak okazało się niewystarczające dla zgromadzonych chętnych, chcących oddać swoją makulaturę.

Rękodzieło artystyczne naszego regionu prezentowały Panie Wanda Teleman z Goleńska, Teresa Fox i Stanisława Kosiorek z Łowicza.

 Zebrani uczestniczyli w  licznych konkursach: Radia Victoria, składania komputera na czas,logistycznego, języka angielskiego, KUBOTA bez tajemnic, dojenia krowy na czas. Młodzież bardzo chętnie brała udział w konkursie składnia komputera na czas oraz w warsztatach robotycznych.  Szkolne koło "Robotomaniacy" zaprezentowało niecodzienny pokaz skonstruowanych przez siebie robotów. Uczniowie klasy II TIN B-Paweł Gładki, Mateusz Dubicki,Tymoteusz Rykała, Krzysztof Kret, korzystając ze swych umiejętności, stworzyli aplikację mobilną oraz stronę internetową do nauki czasowników nieregularnych w języku angielskim pod kierunkiem Pani mgr Iwony Wiankowskiej.

Dzieci skorzystały z możliwości fantazyjnego malowania twarzy, bawiły się bańkami mydlanymi, korzystały z placu zabaw, dmuchańców.

Opiekunowie kierunków żywieniowych zaciekawili wszystkich nowoczesną kuchnią molekularną.

Szukający wrażeń wynikających z extermalnej jazdy mogli ich doświadczyć dzięki udostępnionemu symulatorowi.

Rodzice i młodzież naszej szkoły zapraszali do kawiarenki na kawę, lemoniadę, herbatę i pyszne ciasto. Można było pogrillować, zjeść smaczną grochówkę, spróbować niecodziennych napojów, odprężyć się, porozmawiać ze znajomymi na tematy mniej ważne w odświętnym, niecodziennym nastroju.

Podsumowując, można stwierdzić, że jest wciąż duże zapotrzebowanie na poznawanie nie tylko urządzeń i maszyn rolnictwa precyzyjnego, ale także nowoczesnych technologii IT. Zainteresowanie, jakim cieszyły się zajęcia programowania robotów, potwierdzają, że dzieci i młodzież coraz lepiej znają technologię, która jeszcze kilka lat temu znana była tylko wąskiej grupie użytkowników. Piknik  jest także dowodem na to, że przyszli młodzi rolnicy nie muszą wyjeżdżać daleko na wystawy rolnicze, gdyż tu na Blichu mogą poznawać najnowsze maszyny i urządzenia rolnictwa precyzyjnego.

Piknik na Blichu jest olbrzymim przedsięwzięciem i nie odbyłby się bez zaangażowania pracowników szkoły: kadry kierowniczej, grona pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi, jak również licznych sponsorów rodziców i uczniów. Wiele osób bardzo mocno zaangażowało się, aby ta wspólna impreza odniosła sukces. Społeczność naszej szkoły po raz kolejny udowodniła, że umie stawiać czoła poważnym wyzwaniom, a radość zgromadzonych gości była dla niej największą nagrodą.

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie ZSP nr2 RCKUiP w Łowiczu ul. Blich 10 serdecznie dziękują wszystkim za udział w III Pikniku i już dziś zapraszają na jego "IV edycję"!!!

 

Pisali o nas również:

1. http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/lowicz/a/piknik-rodzinny-2018-w-zsp-nr-2-w-lowiczu-zdjecia,13247210/

 

2. https://www.facebook.com/INTERMIR2012/videos/1778750698829861/hc_ref=ARTNli74ytw5Rn16gyQDjSpP0q3VwcJHbqepe768arjMW9vBnP5X3GcY1LzLDnGqon0

 

 

 

Jolanta Sikorska, Anna Kosmowska