Poznańska przygoda 3 TAŻ i 3 TIN...

31.05.2018 13:27

...czyli jak można poznać początki państwa polskiego, Stare Miasto, poczuć się studentem uniwersytetu i pograć w nikubowling w jeden dzień.

Wiedząc o tym, że podróże kształcą oraz sprawiają wiele radości, w piękny i słoneczny dzień 30 maja 2018 r. uczniowie z klas 3 TAŻ i 3 TIN wraz wychowawcami p. Elżbietą Wojtyną, p. Martą Staszewską oraz nauczycielką przedmiotów informatycznych p. Anną Kosmowską wybrali się na wycieczkę do Poznania. W przeszłości miasto to pełniło funkcję siedziby władców Polski. Otrzymało prawa miejskie w 1253 roku, czyli nieco wcześniej niż Łowicz. Pierwszym etapem naszego wyjazdu było zwiedzanie Ostrowa Tumskiego - jedynej pozostałej z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Pani przewodnik zapoznała nas z dziejami pierwszej katedry na ziemiach polskich, obecnie Bazyliki Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W podziemiach został wyświetlony film przedstawiający rekonstrukcję tej niezwykłej budowli.

Następnie udaliśmy się na robiące wrażenie Stare Miasto, gdzie mogliśmy zobaczyć Ratusz, Pręgierz oraz Fontannę Prozerpiny. Dowiedzieliśmy się także, że codziennie o godzinie 12.00 z górnej części Ratusza, nad zegarem, wyskakują słynne Poznańskie Koziołki, które stykają się ze sobą głowami 12 razy. Grany jest wtedy hejnał. Mogliśmy także spróbować regionalnego przysmaku - rogali świętomarcińskich.

Po zwiedzeniu starówki pojechaliśmy na zajęcia odbywające się na Wydziale Informatyczno-Matematycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzież z technikum agrobiznesu i technikum technologii żywności uczestniczyła w wykładzie dr Izabeli Bondeckiej-Krzykowskiej zatytułowanych: "Węzełki, kliny, hieroglify...czyli o sposobach zapisu liczb". Zdobyliśmy wiedzę na temat tworzenia cyfr oraz liczb według starożytnych Egipcjan, Inków, Babilończyków oraz Majów. Natomiast uczniowie z technikum informatycznego wzięli udział w zajęciach na temat programowania robotów LEGO. Dzięki przedstawionej prezentacji zostali zapoznani z budową tych maszyn, ich wykorzystaniem oraz z samym sposobem projektowania. Wszyscy były bardzo zadowolone z tak interesujących wykładów. Na koniec otrzymaliśmy broszury z ofertą edukacyjną Uniwersytetu oraz drobne upominki. Po zajęciach udaliśmy się na obiad, odpoczęliśmy i rozejrzeliśmy sie po nowoczesnym kampusie uczelni.

Ostatnim punktem programu w Poznaniu była kręgielnia, gdzie miło spędziliśmy czas. Wycieczka była bardzo udana, a wiedza na niej zdobyta z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

Marta Ziemiańczyk z klasy 3 TAŻ