LEKCJA BHP W WYKONANIU OLIMPIJCZYKA

25.04.2018 20:19

23.04.2018 roku uczniowie Szkoły na Blichu z klas: 1TLA, 1BS, 3 ZSZ razem z Panią prof. Elżbietą Kołaczek brali udział w wykładach prowadzonych na temat: CHEMICZNE I BIOLOGICZNE CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA PRACĘ W STRAŻY POŻARNEJ.

Część praktyczną przedstawił olimpijczyk Pan Zbigniew Bródka, natomiast część teoretyczną młodszy aspirant Pan Mariusz Dylik. Podczas wykładów dowiedzieliśmy się, jakie czynniki chemiczne i biologiczne mogą wpływać na utrudnienie pracy strażaka i które z nich mogą mieć ujemne skutki dla samej służby ratowniczej. Z sali wykładowej przeszliśmy na teren, który znajdował się za budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam młodszy aspirant Pan Mariusz Dylik przedstawił nam budowę oraz funkcjonowanie wozów strażackich. Podczas prezentacji pierwszego samochodu skorzystaliśmy z ,,darmowego prysznica", co przerwało nam na moment pokaz. Okazało się, że inni strażacy mieli w tym samym czasie niedaleko nas ćwiczenia przeciwpożarowe z użyciem wody. Następnie przymierzyliśmy sprzęt strażacki - była to butla z tlenem na szelkach, która ważyła około 20 kilogramów. Wszyscy uczestnicy wykładów podołali zadaniu i poradzili sobie z jej dźwiganiem. Pokazano nam jeszcze inne wozy strażackie oraz łodzie ratownicze. Na koniec spotkania mieliśmy możliwość przymierzyć skafandry niezbędne do przeprowadzania akcji ratowniczych.

Julia Angielczyk kl.I TLA